Izrael na jedné straně bránil exministr Daniel Herman a Karel Sedláček, místopředseda organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví v Jeruzalémě. Oponenty jim byli Zdeněk Jehlička z Mezinárodního hnutí solidarity a mluvčí sdružení Přátelé Palestiny Jana Ridvanová.
David, Goliáš a ti druzí
V úvodu promluvil Daniel Herman: „Izrael leží na pomezí Afriky, geograficky v Asii, kulturně je součástí Evropy a jeho vliv je v podstatě ve všech oblastech našeho světa Je to země, která má zmapovanou historii na 3,5 tisíce let. Ač se tam vystřídalo obrovské množství různých vlád – asyrská, babylonská, perská, řecká, římská, byzantská, islámská, křižácká, mamelucká, Osmanská říše – a neztratila svoji identitu. Můžeme se právem ptát, kde je ta síla, která dokázala v tvrdé konkurenci času toto poselství nejen uchovat, ale přenést jej přes všechny velehory světa a nejhlubší oceány světa? Je to podle mého názoru věrnost principům, víře, která je v základu země.“
„David je ten, který před třemi tisíci léty vstoupil do Jeruzaléma a udělal z něj historické hlavní město Izraele. To, co vzbudilo takový zájem, když prezident Trump řekl, že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele, tak je to věc, která je stará tři tisíce, to není něco, co si někdo vymyslel,“ konstatoval Herman. „Římané, superstát, se pokusili ve svých důsledcích zcela vygumovat identitu Izraele z mapy, dokonce Jeruzalém byl přejmenován, aby ten název zmizel, a Izrael byl pojmenován „provincia Palestina“.
„Valná hromada OSN 29. 11.1947 rozhoduje, že na území Svaté země vzniknou dva státy, jeden židovský, jeden arabský; a 14. 5. 1948 David Ben Gurion, první premiér, vyhlašuje v Tel Avivu – prvním novodobém městě, v překladu to znamená jarní pahorek, založeném v roce 1909 židovskými osadníky z Evropy – samostatný Izrael. Ale arabské národy neuznaly toto rozhodnutí a tomu den starému židovskému státu vyhlásily válku a řekly, že Židy vytlačí do Středozemního moře,“ uvedl emotivně Herman. „Ale stalo se něco, s čím nikdo nepočítal. Po dvou a půl tisících letech se opakuje boj Davida s Goliášem. Ten maličký Izrael v tom obrovském moři neprohrál. Československo bylo tehdy první zemí, které tehdy tomu mladičkému státu dodávalo zbraně. Nebyla to charita, ty zbraně byly zaplacené, nicméně tyto dodávky byly velmi důležitou součástí. Izrael od té doby čelil mnoha a mnoha válkám.“
Čí je to problém?
„Jádro toho novodobého problému je tedy nepřijetí rozhodnutí OSN z roku 1947 a neuznání práva Izraele ze strany některých jeho arabských sousedů. Přičemž s některými jsou vztahy velmi korektní – s Jordánským královstvím, s Egyptem. Ale se Sýrií je to velice složité, tam vycházejí mapy stejně jako v Íránu, kde jméno Izrael není,“ posteskl si exministr Herman. „Je to tedy něco, co je problém, ale ten neleží na straně Izraele. Ten leží na straně těch, kteří nechtějí uznat právo Izraele na existenci, a to právo je tam tři tisíce let.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala