To je rána! Senátoři v čele s Hilšerem, Bekem a Smoljakem tvrdě narazili u kardinála Duky. Toto jim odepsal na jejich dopis

31.01.2020 21:18

Česká biskupská konference (ČBK) odpověděla na dopis 19 senátorů, kteří žádali, aby katoličtí biskupové přehodnotili svou nominaci brněnské ekonomky Hany Lipovské – jež je též známa jako příznivkyně bývalého prezidenta Václava Klause – do Rady České televize. Na dopis senátorů, kteří nominantku „nepovažují ani za nezávislou osobnost, ani za akademičku, která by rozuměla médiím“, biskupové odpověděli s tím, že je důležité, aby veřejnoprávní média „v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti“.

To je rána! Senátoři v čele s Hilšerem, Bekem a Smoljakem tvrdě narazili u kardinála Duky. Toto jim odepsal na jejich dopis
Foto: Facebook HL
Popisek: Ing. Hana Lipovská, Katedra ekonomie Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity

Anketa

Chcete zrušit Českou televizi?

94%
6%
hlasovalo: 46897 lidí
„Nominace Ing. Hany Lipovské v žádném případě nebyla myšlena jako snaha ‚podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti‘, jak stojí v otevřeném dopisu skupiny senátorů. Domnívám se však, že stejně jako obrana jejich existence je třeba, aby zazněly konstruktivní, a případně i kritické hlasy, které pomohou tuto službu zkvalitnit,“ ohradil se proti nařčení senátorů kardinál Dominik Duka zastupující Českou biskupskou konferenci.

„Ve svém dřívějším vyjádření jsem podotkl, že ‚volba návrhu paní Lipovské vychází z jedné skutečnosti, že paní Hana Lipovská patří mezi velmi nadané ekonomky, které mají přesah do společnosti a má velký dar vysvětlování, také i ekonomických problémů‘. A právě to bylo důvodem, proč Česká biskupská konference Ing. Lipovskou do Rady ČT nominovala. Její odbornost v oblasti ekonomie, do níž patří také oblast veřejných financí, může být pro Radu ČT bezesporu prospěšná,“ vysvětlil.

Doplnil, že je třeba, aby veřejnoprávní média sloužila celé společnosti: „Je nesporné, že veřejnoprávní média musí existovat a je třeba je bránit, ale je rovněž zapotřebí, aby v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti.“

Dukovo vyjádření přišlo poté, co se senátoři proti návrhu ČBK na jmenování ekonomky ohradili. „Vážení členové České biskupské konference, obracíme se na Vás jako členové Senátu Parlamentu České republiky, kteří se zájmem i znepokojením sledují dění kolem médií veřejné služby. Dne 7. února 2020 proběhne ve volebním výboru výběr kandidátů pro volbu 6 členů Rady České televize. Překvapilo nás, že ČBK do této volby navrhuje kandidátku, která otevřeně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií, stálo v úvodu otevřeného dopisu, který senátoři zaslali biskupům.

Pod dopisem byli podepsáni senátor Marek Hilšer, Mikuláš Bek, David Smoljak, Zdeněk Papoušek, Václav Láska, senátorka Alena Dernerová, senátor Ladislav Kos, Petr Orel, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka, Tomáš Goláň, Miroslav Nenutil, Lukáš Wagenknecht, Jiří Dientsbier, Miroslav Adámek, Václav Chaloupek, Jiří Vosecký, Jan Horník a senátor Jan Sobotka.

„Úkolem médií veřejné služby je poskytovat veřejnosti mediální obsah nezávisle na politické moci a soukromých obchodních zájmech. Existence a nezávislost těchto médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů naší země. Na plnění úkolů a z toho plynoucí nezávislost České televize dohlíží veřejnost prostřednictvím Rady ČT. Členové této Rady by dle nejlepšího vědomí a svědomí měli hájit veřejný zájem kodifikovaný v zákoně o České televizi. Je zřejmé, že osoby, které otevřeně zpochybňují smysl existence médií veřejné služby, případně rovnou připouštějí potřebu jejich zrušení, nemohou v Radě hodnověrně hájit tento veřejný zájem,“ napsali senátoři v dopise.

„Z logiky věci je možné na tuto nominaci pohlížet jako na snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti. Věříme, že katolická církev v České republice tento cíl na rozdíl od své kandidátky nesleduje. Je-li tomu tak, je žádoucí, abyste se od těchto názorů své kandidátky jasně distancovali a její nominaci do Rady ČT stáhli. V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje,“ doplnili senátoři.

O tom, kdo usedne v Radě České televize a v Radě Českého rozhlasu, bude rozhodnuto už za pár dní. Poslanci budou šest radních ČT a dva radní ČRo vybírat z více než stovky uchazečů.

Není přitom bez zajímavosti, že sama Lipovská dávala v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz najevo, že jí je televizní tvorba lhostejná. Rozpočet televize by ji však zajímat mohl.

Proti Lipovské se ohradil i nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, jenž zdůraznil, že pro Lipovskou spojenou s Institutem Václava Klause hlasovat nemůže, protože lidovci chtějí jako členy Rady podpořit osoby, které „budou skutečně hájit nezávislost ČT“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…