To je tak nebezpečné! Dnes vadí židé nebo migranti. Kdo zítra? Vy? Nebo já? Bartošek se v ČT svěřil Tvarůžkové s obavami z Okamury

7. 2. 2018 20:01

Moderátorka Zuzana Tvarůžková ve středečním Interview ČT24 přivítala předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška. Ten před kamerami vysvětloval, proč by předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura neměl nadále působit ve vedení sněmovny.

To je tak nebezpečné! Dnes vadí židé nebo migranti. Kdo zítra? Vy? Nebo já? Bartošek se v ČT svěřil Tvarůžkové s obavami z Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda sněmovny Jan Bartošek

„My nechceme, aby v důležité ústavní funkci byl předseda strany, jejíž členové mají rasistické názory. Ať už je to pan (Jaroslav) Staník, který mluvil o tom, že židi, homosexuálové a Romové patří do plynu. Já jsem přesvědčen, že slušní poslanci to podpoří,“ poznamenal Bartošek. Uznal ovšem, že se také může stát, že si někteří poslanci řeknou, že je výroky politiků SPD nechávají v klidu.

V tuto chvíli se prý za odvolání Tomia Okamury z vedení sněmovny stavějí lidovci, TOP 09, hnutí STAN, část ODS a část ČSSD. Piráti jsou také pro odvolání Tomia Okamury. Bartošek předpokládá, že se přidají i někteří poslanci hnutí ANO s tím, že tady nejde o žádný spor o zákon, ale otázku morálky a osobních hodnot každého člověka.

Aby Bartošek přiblížil, co si o Okamurovi myslí, sáhl k jednomu příměru. „Bavíte-li se s normalizačním komunistou o otázkách morálky, je to podobné, jako když čuráte proti větru. Já to beru tak, že pan Okamura říká, co se mu zrovna hodí,“ doplnil Bartošek. Znovu zopakoval, že je nespokojen s tím, jak se vyjadřuje nejen Okamura, ale i poslanec Miloslav Rozner a další členové SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Mám obavy z toho, že dochází k nálepkování lidí. Připomíná to třicátá léta. To je tak nebezpečné. Dnes vadí židé nebo migranti. A kdo bude vadit zítra? Vy? Nebo já? Nebo budou vadit zrzaví lidé? To je velmi nebezpečné pro společnost,“ podotkl Bartošek s odkazem na nástup Adolfa Hitlera k moci ve třicátých letech minulého století.

Ale jak to změnit? Základním úkolem je podle Bartoška pracovat s mládeží a bavit se s nimi o tom, že do naší společnosti patří všichni lidé – bez ohledu na barvu pleti nebo sexuální orientaci. Mladí lidé by se podle Bartoška neměli bát jinakosti.

Plnou odpovědnost nese Andrej Babiš, zdůraznil Bartošek

Ve druhé polovině rozhovoru Bartošek prozradil, za jakých podmínek by lidovci vstoupili do vlády. KDU-ČSL je prý k jednání připravena, aby mohla realizovat svůj program ve prospěch rodin. „Ale bez trestně stíhaného člena vlády,“ zdůraznil Bartošek. To je podmínka, přes kterou nejede vlak, a je na hnutí ANO, jak se k tomu postaví. Pokud dá Andrej Babiš přednost jednáním s komunisty a s Tomiem Okamurou, bude to jeho odpovědnost.

K hnutí ANO má však Bartošek ještě jednu výhradu. „Moje zkušenost s hnutím ANO je taková, že dohoda platí do té doby, dokud nenajdou dohodu lepší,“ poznamenal Bartošek. Každý, kdo bude jednat o koalici s Andrejem Babišem, musí podle Bartoška vědět, že Babiš má za zády právě Tomia Okamuru a komunisty, se kterými může prosazovat svůj program.

V závěru pořadu Bartošek prozradil, že časem mohou lidovci získat až deset procent hlasů voličů a této mety by rádi dosáhli. Pomoci by jim k tomu mohli i neúspěšní prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Pavel Fischer, s nimiž prý jedná předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Zatím však nebyla uzavřena žádná dohoda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

11:36 „Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k roz…