To je válka! Jistí restauratéři chtějí obejít vládní nařízení. „Ignorace, nebo hloupost,“ křičí Hamáček

19.01.2021 18:11

Restauratérům vadí nově zařazená podmínka pro čerpání programu COVID gastro, podle níž mohou dotace čerpat jen ty podniky, které neporušily vládní restrikce. „Vyhlášený program je vůči nám restriktivní. Kdo bude držet hubu a krok, dostane. Kdo ne, nedostane vůbec nic,“ říká restauratér a bývalý poslanec ODS Jiří Janeček. Restauratéři z iniciativy Chcípl PES již prý mají plán, jak na vládní restrikce vyzrát.

To je válka! Jistí restauratéři chtějí obejít vládní nařízení. „Ignorace, nebo hloupost,“ křičí Hamáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Půllitr piva, ilustrační foto

Restauratéři z iniciativy Chcípl PES kritizují novou podmínku pro čerpání programu Covid gastro. Restaurace podle ní musejí podat čestné prohlášení, že nikdy neporušily vládní nařízení. „Vyhlášený program je vůči nám restriktivní. Kdo bude držet hubu a krok, dostane. Kdo ne, nedostane vůbec nic. A tak to bude za chvíli i s ostatními právy, která jsou zaručena ústavou,“ tvrdí majitel malého pivovaru Jiří Janeček podle ČTK a dodává, že vláda tímto restauracím vyhlásila válku.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) je ale taková podmínka u dotačních programů standardem. „Považuji to za fér. Není možné, aby v situaci, kdy drtivá většina obyvatel a podnikatelů dodržovala pravidla, čerpali státní dotace na zavřené provozovny současně i ti, kteří opatření porušovali. Byl by to výsměch všem, kteří se chovají zodpovědně. Neustále slyším, že někdo nařízení nedodržuje, ať je pokutován a kontrolován. Často to technicky není možné. A toto je spravedlivé. Nedodržujete vládní nařízení, nedostanete vládní podporu,“ reagoval Havlíček podle informací serveru iROZHLAS.cz.

Restauratéři z iniciativy Chcípl PES již podle Janečka našli řešení, jak vládní zákazy obejít. Chtějí v rámci restaurací založit politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, přičemž jednotlivé restaurace budou politickými buňkami. Takové pak podle jejich výkladu budou mít výjimku z vládních protiepidemických nařízení.

Podle Janečka nebude cílem nového politického hnutí kandidovat ve volbách. „Je to odpověď na restrikce této vlády, která s námi nechce jednat, zachraňuje jenom sebe,“ uvedl Janeček. Podle něj by v každé restauraci mohla být petice, která je potřebná pro založení politického hnutí, a muselo by se posbírat tisíc podpisů. Restaurace pak jako politické buňky budou sloužit k „setkáním s občany“ a nebudou se na ně vztahovat restrikce.

„Porušování proticovidových opatření v přímém přenosu. Jednání politické strany není výkonem zaměstnání, podnikání či povinnosti zastupitele nebo ústavního činitele. Je to vědomé ignorování, nebo hloupost? Nevím, co je horší...,“ reagoval ale ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil nebude rád. Václav Klaus udeřil do stolu. Jde o Zemanovo zdraví a o článek 66

20:01 Vystrčil nebude rád. Václav Klaus udeřil do stolu. Jde o Zemanovo zdraví a o článek 66

Bývalý prezident Václav Klaus je přesvědčen, že Kancelář prezidenta republiky nepodává veřejnosti do…