To je zábavné, jak Babiše hájíte, posmíval se Marek Benda Velebovi s Kováčikem. A pak to rozsekla bojovnice proti developerům tak, že nikdo nevěděl, co říct

12.10.2017 18:26

Babiš je cizinec a chce být premiérem. Primátorkou české Prahy je Slovenka! Český rozhlas uspořádal další předvolební debatu a padaly zajímavé výroky. Předseda Strany práv občanů Jan Veleba naznačil, že referendum o vstupu Česka do EU bylo jen na zkoušku a pravděpodobně bychom tam vstoupili stejně. A ozval se smích Jana Hamáčka (ČSSD) i Marka Bendy (ODS).

To je zábavné, jak Babiše hájíte, posmíval se Marek Benda Velebovi s Kováčikem. A pak to rozsekla bojovnice proti developerům tak, že nikdo nevěděl, co říct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební plakáty v ulicích Prahy

Český rozhlas pokračoval v seriálu předvolebních debat. Za mikrofony ve studiu usedli předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), předseda Strany práv občanů Jan Veleba, Marek Benda z ODS a Pavel Kováčik z KSČM. Tuto mužskou sestavu doplnila Lenka Vančatová (Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí).

Moderátor Jan Pokorný se hned na úvod zeptal, co si hosté myslí o tom, že slovenský ústavní soud vrátil na začátek kauzu údajné spolupráce Andreje Babiše (ANO) s komunistickou státní bezpečností.

„Andreje Babiše trochu dohání jeho minulost, a to nejen v souvislosti s touto kauzou, ale také v souvislosti s kauzou farmy Čapí hnízdo, kde byl obviněn. My ale nechystáme žádnou kampaň. Občané si to sami vyhodnotí,“ řekl Hamáček na úvod. Marek Benda doplnil, že Babiš neměl být ani členem této končící vlády, protože lustrační zákon platil a prezident Miloš Zeman, ČSSD a KDU-ČSL na to měli brát zřetel, když se vláda sestavovala a jmenovala. Benda také doufá, že Babiš nebude premiérem.

„Já pevně doufám, že Andrej Babiš volby nevyhraje, že jsou občané dostatečně příčetní, aby nevolili někoho, kdo je trestně stíhaný,“ zaznělo z úst dlouholetého politického matadora ODS.

Veleba a Kováčik se Babiše zastali. Velebovi se nezdálo, kolik kauz vyplulo na Babiše před volbami – Čapí hnízdo a teď i StB, ale je jen pár dnů do voleb, na což bychom podle Veleby neměli zapomínat, takže je to trochu zvláštní. Kováčik by rád nechal na voličích, koho si zvolí.  

Benda se ve studiu smál, jak pánové Veleba a Kováčik Babiše hájí. Možná se tu rýsuje nová koalice ANO, KSČM a SPD. Kováčik se toho okamžitě chytil. „My nejsme ušpinění korupčními kauzami, tak by možná bylo načase.“

Specifický pohled na Babišovu situaci předestřela paní Vančatová. „Babiš je cizinec. To přece není v žádné jiné zemi, aby premiérem byl cizinec. A vadí mi taky, že primátorka Prahy je Slovenka. Sice mají české občanství, ale nenarodili se tady a nevyrostli tady,“ pravila Lenka Vančatová (Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí).  

Pokorný poté téma Babiš opustil a otevřel jiné. Téma školství. Všichni hosté se shodli na tom, že si učitelé zaslouží víc peněz. Když to prohlásil Hamáček, Vančatová mu okamžitě vyčetla, že ČSSD v této zemi vládla dvacet let a s platy učitelů toho mnoho neudělala. Hamáček se ihned bránil, že ČSSD nevládla celých dvacet let, ale byla také v opozici.

Referendum o vstupu Česka do EU bylo jen na zkoušku, zaznělo od Veleby

Jak běžel čas, Pokorný opět změnil téma. Ptal se hostů, co si myslí o dalším sbližování států Evropské unie. Vančatová má za to, že se EU musí změnit, a pokud se změní, pak je další integrace namístě. „Sama o sobě ta myšlenka určitě není špatná,“ pravila dáma.

Když si vzal slovo Veleba, spekuloval o tom, že referendum o vstupu do EU bylo jen referendum na zkoušku, což rozesmálo jak Hamáčka, tak Bendu. „To referendum bylo závazné, kdyby lidé hlasovali proti vstupu, tak bychom do Unie nevstoupili,“ řekl Hamáček Velebovi. „No tak dobře, tak referendum nebylo závazné,“ uznal Veleba. Současná Evropská unie se ale změnila tolik, že ta další integrace není žádoucí.   

Hamáček se EU zastal. Další integrace EU má smysl, a pokud o tom někdo pochybuje, ať se podívá, jak si Velká Británie odhlasovala Brexit, ale teď se jí z té Unie zase tak moc nechce.

Benda nabídl trochu jiný pohled na EU. Zásadním problémem tohoto společenství je podle politika v tom, že ne každý tady ctí své povinnosti. „Jestli někdo dodržoval evropské zákony, tak to byl Viktor Orbán, tak to byli Maďaři a Viktor Orbán. A jestli někdo porušil evropská pravidla, tak to byla německá kancléřka Angela Merkelová. A tihle politici naopak chtějí nová a nová pravidla, když se ani ta stará pravidla nedodržují,“ rozjel se ve studiu Benda.

Veleba doplnil, že EU není zrovna demokratická, protože o celé řadě věcí rozhoduje německá kancléřka Angela Merkelová. „Merkelová lítá všude, takže to není žádná demokratická Evropská unie. Když měla jet Merkelová do Prahy, tak Sobotka za ní poslal svého tajemníka, aby se jí zeptal, co by se jí líbilo, aby Sobotka říkal. To si tady nehrajme, o tom unikly ty e-maily,“ vypálil Veleba.  

Hamáček naopak aktivitu Angely Merkelové ocenil. „Já bych za toto angažmá kancléřce poděkoval, protože bez její aktivity bychom tu měli desetitisíce až statisíce dalších migrantů,“ řekl Hamáček. „Tak to já bych jí teda nepoděkoval,“ ozval se okamžitě Veleba. A paní Vančatová mu dala za pravdu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Anticharta! Zahradil si vystřelil z EU, drsně. A hned po něm jdou

17:45 Anticharta! Zahradil si vystřelil z EU, drsně. A hned po něm jdou

Někdejší ředitel Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer připomněl, že v lednu 1977 se sešli umělci a n…