To jsou naprosté hlouposti, promluvil Václav Klaus o migraci. Došlo i na "rozbití bruselské říše"

02.02.2016 17:37

Je zcela jedno, který kandidát vyhraje letošní americké prezidentské volby, řekl v dnešním rozhovoru pro Český rozhlas bývalý prezident Václav Klaus. Zavzpomínal také, jakým zvláštním způsobem vznikla Visegrádská čtyřka a ostře zkritizoval rady MMF ohledně migrační krize.

To jsou naprosté hlouposti, promluvil Václav Klaus o migraci. Došlo i na "rozbití bruselské říše"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhování národů, s.r.o.
reklama

Americké volby podle Klause už ztratily jakýkoliv význam. „Je to z bláta do louže. Jestli vyhraje ten nebo onen. Vzpomínám si, ještě v éře komunismu, když jsme neměli žádné volby, tak pro nás volby, které jsme s obřím napětím sledovali, byly americké prezidentské volby (smích). To byl pro nás prožitek toho, že volby existují,“ zavzpomínal.

V současnosti jsou podle něj obě hlavní americké politické strany „v naprostém rozkladu“. To prý dokazuje i fakt, jak nevýrazné kandidáty si staví do prezidentských voleb. „Myslím, že Amerika se tak ani tak nevyhrabe z toho stavu, nijak bezvadného, s kterýmkoliv z těchto kandidátů,“ dodal.

Celá zvuková nahrávka rozhovoru je ZDE

Česká vláda je měkoučká

Zajímavě promluvil o vzniku Visegrádské čtyřky. „Západní Evropa nás prostě nechtěla do EU a říkala: ,Zkuste si to integrování, aby se ukázalo, jestli jste přátelští, hodní, šikovní. Udělejte si mezi sebou takové seskupení a zkoušejte. Dokonce mysleli, že bychom si mohli udělat společnou měnu. Takže já jsem proti tomu protestoval, protože jsem to bral, že nás západní Evropa vystrkuje od sebe a nutí nás do tady tohoto,“ popsal Klaus okolnosti vzniku V4.

Podle něj dlouho zoufale hledala náplň svých jednání. Takže většinou na nich probíhala „rétorická cvičení“. „Málokdy se našlo veletéma, které by mohla tato skupina hrát spolu. A teď ta šílená migrace by to téma mohla dát. To by mohlo spojovat. Myslím, že Maďarsko, Slovensko se vůči tomu definuje jasně, Polsko relativně jasně. Nejslabším článkem samozřejmě je měkoučká česká vláda, která se vůči tomu definuje velmi nejasně. Já měl zkušenost, že V4 v Bruselu vždycky podrazilo Maďarsko, tak já mám pocit, že teď bude V4 podrážet ČR,“ dodal.

Hrozí, že současné stěhování národů rozbije říši bruselskou

Ohledně migrační krize mimo jiné podotkl, že největší stěhování národů před 1500 lety rozbilo Římskou říši. „A toto je druhé takové velké stěhování národů, které hrozí, že by mohlo rozbít říši bruselskou,“ řekl s tím, že by byl samozřejmě rád, aby byla bruselská říše rozbita. „Ale ne za tuto cenu,“ dodal.

Migrační krize prý nevznikla tak, že se „muslim jednoho dne vzbudí a řekne svým čtyřem manželkám, už nás to tady nebaví, pojďme putovat kamsi do neznámého německého městečka“. Podle Klause museli migranti dostat nějaký impuls. „Tím impulsem bylo nepochybně rozevření náruče Evropy, zejména v prezentaci jedné významné političky,“ uvedl ve zřejmé narážce na loňské kontroverzní výroky německé kancléřky Angely Merkelové.

Že právě její slova iniciovala proud migrantů do Evropy, mu prý nedávno potvrdila velvyslankyně jedné arabské země, kterou nechtěl jmenovat.

Doporučení MMF je rada salónních hlupáků

Kritizoval také doporučení MMF, aby byli migranti co nejrychleji zapojeni do pracovního procesu proto, aby se nevyčerpávaly sociální fondy. „Tento výrok mohou udělat pouze salónní hlupáci. To nemůže normální člověk prostě říci. To jsou knížecí rady. Samozřejmě když je někdo tady, tak je lepší než horší, když je zapojený do pracovního procesu. To není žádná rada myšlenkových velikánů washingtonského MMF. To jsou naprosté hlouposti,“ rozčílil se Klaus.

Odmítl také často uváděný argument, že Evropa potřebuje pracovní síly. „To je neskutečná lež. V Evropě v dnešní chvíli je 23 milionů nezaměstnaných. To je neskutečně velké číslo. Nezaměstnanost v Evropě je v průměru nad 10 %. Já když se učil ekonomii, tak 4 až 5 % se považovalo za docela strašlivý výsledek,“ prohlásil s tím, že Evropa nové pracovní síly nepotřebuje.

Ohledně silvestrovských sexuálních útoků mladíků ze severní Afriky na mladé ženy v Kolíně nad Rýnem uvedl, že možná ještě horší než samotná tato událost je fakt, že o ní německá média několik dní mlčela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…