To jsou návrhy na Havlův pomník: Véčko i rudá srdíčka

7. 1. 2012 9:13

Jak by mohl vypadat pomník Václavu Havlovi? Lidové noviny uvádějí několik návrhů – plastika rukou vztyčených v gestu vítězného V na Škroupově náměstí v Praze, Betonový pomník ve formě 3D fonetického záznamu známé věty „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ na jednom z nádvoří Pražského hradu nebo velká červená srdce před Rudolfinem.

To jsou návrhy na Havlův pomník: Véčko i rudá srdíčka
Foto: rep
Popisek: K úmrtí Václava Havla

Lidové noviny oslovily přední tuzemské sochaře, výtvarníky, designéry nebo malíře, aby navrhli vzpomínku na Havla. Nakonec deník uvádí dvě desítky nápadů, některé jsou nové, jiné by mohly vzniknout přepracováním starších návrhů.

Umělci se shodli na tom, že dříve či později pomník pro Havla vznikne. Obávají se ale, aby to někdo nepokazil. Obavy s nimi sdílejí i členové vlády Petra Nečase (ODS). „Já nevím o umělci, který by z něj neudělal kýč,“ řekl LN ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Černý navrhuje sochu Havlových chybějících nohavic

Jeho přítel, sochař a vizuální umělec David Černý by na uctění Havla použil svou dřívější práci: pomník znázorňující chybějící nohavice při první inauguraci z roku 1989.

„Asi čtyřiceticentimetrové boty vysekané z kamene jsem doplnil chybějícím spodním kouskem nohavic z bronzu,“ popisuje Černý v Lidových novinách. Sochu daroval spolu s dalšími přáteli Havlovi k jeho 70. narozeninám.

Gebauer by umístil červené srdce na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem

Sochař Kurt Gebauer by rád zrealizoval nápad z roku 1997. „Tehdy v době vrcholu národní skepse, jsem měl připravený projekt, který místo sžíravé kritiky nabízel čisté srdce pro národ, možná až kýčovité,“ řekl LN. Výrazně červené srdce je jedním ze symbolů Václava Havla.

„Má srdce by se mohla umístit na náměstí Jana Palacha nebo třeba na křižovatku k Hradu v ulici Svatovítská,“ navrhuje Gebauer.

3D fonetický záznam Havlova hlasu o vítězství pravdy a lásky

Netradičně by chtěl hold Havlovi pojmout výtvarník Jiří David. Jeho pomník by měl podobu dvou hrubě opracovaných betonových desek, kterými prostupuje 3D fonetický záznam Havlova hlasu. „Vyslovení věty Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí je sice v mnoha interpretacích zploštělé a mnohdy nutně nabralo klišovitý nádech. Přesto má, ve své podstatě a zejména ve spojení s osobností Václava Havla, nezaměnitelný výraz a smysl,“ vysvětluje David Lidovým novinám.

Dílo by umístil na některé z nádvoří Pražského hradu, kde by překáželo tak, jako Havel překážel zdejším politikům.

Designér Maxim Velčovský by pomník pro Havla umístil k Divadlu Na zábradlí. „Tedy tam, kde to je blízko do jeho divadla, jeho Bartolomějské, jeho hospod, k němu domů,“ míní. Dodal, že stěžejní bude, kdo za výběr pomníku bude zodpovídat. Výsledek by neměl být zpackaný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

17:20 FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší zase zvedl ze židle nejen své kolegy. Vydal…