To jste... Babiš spílal WHO, tvrdě

26. 9. 2020 9:21

Začalo 75. zasedání Valného shromáždění OSN – kvůli pandemii koronaviru politici nejednají přímo v prostorách OSN v New Yorku, ale debatují spolu na dálku skrze videokonference. Úvodní projevy však mají často předtočené. I premiér Andrej Babiš (ANO) svůj projev připravil dopředu. Pandemie koronaviru podle něj ukázala, že systém spolupráce ve světě má mnoho slabin. OSN podle něj potřebuje reformu.

To jste... Babiš spílal WHO, tvrdě
Foto: reprofoto: FCB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35081 lidí
Andrej Babiš ve svém projevu v OSN kritizoval jak samotnou organizaci, tak na ni napojenou Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Podle Babiše se ukázalo, že WHO pandemii nezvládá. Podle Babiše WHO vydala během pandemie řadu matoucích doporučení. Podle českého předsedy vlády je patrné, že světová spolupráce má své slabiny.

„Od (založení OSN) roku 1945 se svět změnil. Dnes čelíme mimořádné pandemické situaci, která se stala zátěžovým testem naší schopnosti koordinované, mnohostranné spolupráce... Neměli bychom předstírat, že všechno funguje dokonale. Globální systém má slabiny. Je jasné, že je nutná zásadní reforma. Proto vnímám stávající zdravotní krizi jako příležitost – příležitost prosadit ambiciózní reformy,“ prohlásil Babiš. Jeho slova přinesla ČTK.

Volal po větší spolupráci při vývoji vakcíny proti nemoci covid-19.

„Já sám jsem byl úspěšným podnikatelem a chápu obchodní příležitosti. Někdy ale obchodní pohled není ten nejdůležitější,“ zdůraznil.

EU by se podle něj měla stát lídrem ve vývoji nových technologií.

Babiš však nezůstal jen u Evropy a konstatoval, že svět nemůže řešit jen covid, ale měl by věnovat pozornost i nelegální migraci ve světě, situaci na Blízkém východě, situaci v Africe, ale i situaci v Bělorusku, kde lidé volají po odchodu tamního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

21:40 Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i přes nesčetná ujišťování, že nás v tomto týdnu uzavírání obcho…