To jste se, soudruhu, vybarvil, kritizuje novinář MF Dnes Gorbačova za projev proti USA

10.11.2014 7:26

Komentátor MF Dnes Teodor Marjanovič se ve svém pondělním komentáři vrací k projevu Michaila Gorbačova, který bývalý sovětský vůdce přednesl při příležitosti oslav výročí pádu Berlínské zdi. „To jste se, soudruhu, pěkně vybarvil,“ chce se nad tím Marjanovičovi říct.

To jste se, soudruhu, vybarvil, kritizuje novinář MF Dnes Gorbačova za projev proti USA
Foto: tan, breaknews.com
Popisek: Michail Sergejevič Gorbačov, bývalý sovětský komunistický politik
reklama

Poslední prezident SSSR vstoupil podle komentátor MF Dnes do dějin jako kladná postava, neboť na konci osmdesátých let nepoužil represivní páky, které měl v rukou a nerozdrtil demonstrace za svobodu ve východoevropských satelitech. Byť byl komunistou od hlavy až k patě.

Můžeme tedy prý k němu přistupovat jako k legendárním německým trabantům, ve kterých východní Němci po pádu Berlínské zdi brázdili honosné západoberlínské ulice. „Ať už nám jejich zplodiny voní, či smrdí, vidíme v nich vlastně cosi sympatického, co dokreslilo vzácně šťastný okamžik lidských dějin,“ míní Marjanovič a dodává, že i kdyby Gorbačov řekl sebevětší hloupost, stejně ho budeme poplácávat po ramenou, že to nevadí.

Bývalý sovětský vůdce tak sklidil aplaus za projev, který včera přednesl při příležitosti oslav pádu Berlínské zdi, byť podle Marjanoviče pronesl tak prapodivnou myšlenku, až člověku zatrne.

Gorbačov totiž prohlásil, že za všechno špatné ve světě může americký „triumfalismus“, kvůli němuž prý nešlo zabránit válkám, jako byla balkánská v 90. letech nebo je nyní ukrajinská. Projev prý následně korunoval tím, že vyzval ke zrušení současných sankcí uvalených na mocenský okruh lidí kolem ruského prezidenta Vladimira Putina a přidal zmínku o tom, že se svět nachází na prahu nové studené války, samozřejmě vinou Spojených států.

Proč to výrazná persona ruských dějin dělá? Komentátor MF Dnes má pro to dvě možná vysvětlení. Buď prý zůstal skalním komunistou, a proto je loajální k bývalému příslušníkovi KGB, nebo Putina hájí ze strachu, aby se mohl do Ruska vracet a žít bez obav, že ho někdo v noci přepadne a zmlátí.    

Odpovědi se zřejmě nedočkáme, a tak by bylo podle Marjanoviče načase položit si otázku, jestli si Gorbačov dál zaslouží potlesk, nehledě na to, co řekne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…