To jste si vycucali z prstu. Zaorálek v přímém přenosu setřel požadavky hudebníků

18.05.2020 17:50

Propad hudebního sektoru z obratu 20 miliard korun na polovinu. To vychází z analýzy iniciativy Za živou hudbu. Hudebníci proto požadují po státu 4,5 miliardy korun, navrhují zrušení DPH na prodej hudby a snížení sazby DPH z prodeje vstupenek. Nezbytné je podle nich pokračování Pětadvacítky pro OSVČ a systém bezúročných půjček. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po deník Právo jednání s hudebníky nevyloučil, jejich požadavky ale označil za vycucané z prstu. V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu o tom diskutoval s mluvčím zmíněné iniciativy Alexandrem Smutným.

To jste si vycucali z prstu. Zaorálek v přímém přenosu setřel požadavky hudebníků
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Lubomír Zaorálek ve vysílání ČT24
reklama

Ministr Zaorálek úvodem pořadu odmítl, že by hudebníci měli dostat pomoc ve výši 4,5 miliardy korun. „O takových číslech se nebudu bavit, pokud nejsou ničím podložená,“ uvedl Zaorálek. To odmítl i Smutný. „To není žádný požadavek, bylo to nějaké vyčíslení ztráty, které v podstatě není relevantní, co se týče kompenzace. Bavíme se pouze o tom vyčíslení ztráty. My chceme jenom pomoct přežít,“ řekl.

Zkoumání tohoto sektoru nikdy neproběhlo, proto jsme se dali dohromady. Celá obec hudební – od techniků až po promotérské agentury, klasické muzikanty, muzikanty populární a další. Je to čistě propozitivní aktivita a cílem bylo ukázat, jak ten sektor je velký a jaký v něm nastane propad a kolik tam bude chybět,“ sdělil Smutný. Podle jeho slov se setkávají také pracovní skupiny každého sektoru, které už v podstatě několik týdnů sbírají tyto údaje. „Spolupracujeme se školami, spolupracujeme i s institucemi, s nimiž toto sdílíme,“ dodal. 

Odhady ztrát nepovažuje Zaorálek za seriózní. „Analýza je příliš silné. To nebyla analýza, tam byly právě podobné sumy, v podstatě bez toho, že by bylo vysvětlené, jak se k těm penězům došlo. Já bych měl vlastně na každou větu deset otázek... Máme tady celou řadu kulturních organizací, které mají akce, počítají, že budou mít ztráty, a oni nám říkají, když jim říkáme, že jim chceme pomoct: Počkejte, my teprve vyčíslujeme ztráty. My teprve budeme zjišťovat, jak ta situace bude vypadat. Takže já třeba jsem získal od vlády určité prostředky, které pro ně máme připravené, abychom jim pokryli náklady, a oni je vyčíslují. A já to vím z praxe, jak to vypadá, oni v této chvíli nám ani nejsou schopni říci, jak to bude vypadat, ale jsou rádi, že jsme připraveni jim pomoci, že máme peníze. A vím, jak složitý dneska ten proces vyčíslování ztrát je,“ poznamenal Zaorálek. Dodal, že nechce vystupovat nepřátelsky, ale chce se opírat o fakta. „Stát přichází jako někdo, kdo je připraven pomoci, ale ta debata musí vypadat jinak. Nemůže to být takovéto mávání miliardami,“ dodal Zaorálek. 

„My jsme společný dialog našli, proto tento týden vzniká pracovní skupina,“ zareagoval Smutný. „Nejedná se o krytí žádných ztrát a zisků, jsou to jen vynaložené utopené náklady, které celé rok stály na té jedné akci, na kterou se připravovaly všechny ty festivaly,“ sdělil. 

„Hudební scéna je ekosystém, v němž všichni zúčastnění hrají klíčovou roli, a pokud by jediný vypadl, způsobilo by to dlouhodobé problémy nejen celému hudebnímu odvětví. Hudební festivaly často přilákají velké množství návštěvníků do regionů, z čehož profitují i navazující služby jako hotely, penziony, pohostinství a další. Po majitelích restaurací, provozoven služeb a ubytovacích zařízení jsou jednou z nejzasaženějších skupin autoři, umělci, místa pro živá vystoupení, a navazující profese, jako jsou promotéři, manažeři, technici světla a zvuku, poskytovatelé služeb, agentury a další. Bez solidárního přístupu a především bez rychlé a cílené pomoci ze strany státu má hudební ekosystém velmi malou šanci na přežití,“ píše se mimo jiné také v analýze, kterou Česká obec hudební zpracovala. Ztráty má podrobně rozepsané v přehledné tabulce.

Psali jsme ZDE

„Chceme nyní vzít to nejpodstatnější, aby ty subjekty mohly přežít a aby mohly příští rok ten ročník udělat znovu,“ poznamenal dále Smutný v pořadu Pro a proti. Zaorálek následně například hájil možnost voucherů. „Vouchery je pomoc, já vítám od pana ministra každou pomoc. Vouchery ale tak trochu odkládají problém. Problém nastane u příštího ročníku. Je třeba říct, že od festivalů máme zatím údaj, že ta návratnost těch vstupenek je 10 procent. Lidé jsou velmi loajální a velmi ty festivaly a tu hudbu podporují. Ale i tak se dostanou do situace, kdy příští ročník celé ty náklady v podstatě půjdou zadarmo u těch festivalů, které měly prodané ty vstupenky. A tam nastává obrovský problém...“ míní Smutný. 

Podle Smutného by hudební sektor přivítal i akce pro 1000 lidí. „Všichni se těší, až budou moci zase dělat to, co je živí. Ten sektor v podstatě zasáhla ta krize ze stovky na nulu ještě předtím, než se vyhlásil krizový stav, a půjde z ní jako jedna z posledních,“ poznamenal Smutný. 

„Pokud budeme vidět, že ten virus tady chcípá a ta situace se opravdu zlepšuje a že si můžeme dovolit riskovat víc, tak to máme dohodu, že do toho půjdeme, ale musíme to mít něčím podloženo. Vláda si sama o sobě nedovolí to uvolňovat tak, že řekne: A teď se posaďte vedle sebe,“ podotkl následně Zaorálek k možnému rozvolňování na kulturních akcích či v klubech, kde jsou lidé na jednom místě po delší čas. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …