To může být ten největší průšvih, píše prestižní časopis o Ukrajině

02.03.2015 13:51

Půjčka, kterou se chystá poskytnout Ukrajině Mezinárodní měnový fond, se může stát nejméně úspěšným projektem této instituce v jejích dějinách. Píše o tom britský týdeník The Economist.

To může být ten největší průšvih, píše prestižní časopis o Ukrajině
Foto: repro IMF.com, tan
Popisek: Mezinárodní měnový fond (ústředí ve Washingtonu na snímku) je mezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci

MMF slíbil Ukrajině půjčit až 40 miliard dolarů. List tuto sumu ale považuje za příliš vysokou pro zem, jejíž HDP se může v nejbližší době podle předpovědí snížit na 70 miliard dolarů.

Hlavním faktorem, který negativně ovlivňuje ukrajinskou ekonomiku, jsou podle The Economist vojenské akce na jihovýchodě země, které značně vyprázdnily státní kasu. "A dokonce i v případě, že všechno půjde podle plánu, bude zřejmě částka poskytnutá Ukrajině mnohem nižší než přislíbených 40 miliard dolarů," zdůrazňuje se v článku.

Úroveň zahraničního dluhu k HDP dosáhne sta procent

Podle autora článku poté, co dostane Ukrajina půjčku, bude muset její vláda zanedlouho požádat o restrukturalizaci dluhů. Důvodem bude to, že kvůli poklesu příjmů rozpočtu kvůli válce na jihovýchodě země dosáhne úroveň poměru zahraničního dluhu k HDP 100 %.

„Nebude-li dluh splacen, bude takové rozhodnutí ostudným krokem pro ukrajinskou vládu, život obyčejných Ukrajinců se ale k lepšímu nezmění. Koncem roku budou nejspíš ještě chudší, budou chudší o třetinu více, než Ukrajinci v období, kdy byla jejich zem součástí SSSR v okamžiku jeho rozpadu,” píše autor článku.

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…