Bývalý politik, občanský aktivista Michael Kocáb, člen zahraničního výboru sněmovny Milan Šarapatka (Úsvit), Jan Šír z Institutu mezinárodních studií FSV UK a bývalý velvyslanec ČR v Rusku Jaroslav Bašta diskutovali v pátečních Událostech, komentářích České televize. Uplynul totiž rok od masakru na Majdanu.
Mezinárodní právo určuje vítěz, říká Šarapatka. Uvažování Hitlera, kontroval Kocáb
Kocáb na Majdanu byl asi dva měsíce před masakrem a tamní náladu popisuje jako velmi blízkou náladě v Československu v roce 1989. „To, v čem se to lišilo, bylo, že to bylo radikálnější a panoval tam větší strach z toho, že to nedopadne dobře, že dojde k provokaci, což se taky nakonec stalo,“ prohlásil Kocáb. Podle Šarapatky, který ale na Majdanu nebyl, byly původně sociální nepokoje zneužity k politickému vymezení se vůči Rusku. Kocáb má naopak za to, že Majdanu využívaly i proruské síly.
„Rusové se dnes projevili na východní Ukrajině takovým způsobem, ž z toho lze vyvodit, že celá tato záležitost s Majdanem byla proruská provokace,“ prohlásil Kocáb. Šarapatka ho ale nařkl z toho, že jen spekuluje, protože fakta k tomu nemá. Následně vyjádřil pochopení pro to, že Rusové nechtějí Ukrajinu pustit ze sféry svého geopolitického vlivu. „Rusko mohlo mít logickou obavu, že přijde o Sevastopol, proto nastoupilo na Krym,“ uvedl Šarapatka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp