To není normální! Falšují očkování! Babiš zavřel a rozjel se

25.11.2021 19:50

Vláda v demisi dnes předstoupila před mediální zástupce, aby oznámila opětovné vyhlášení nouzového stavu. Její tiskovou konferenci korunoval brunátný předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Vytočilo jej, jak se v tuzemsku rozmohlo falšování testů a potvrzení o očkování. „Zabraňme těmto jevům!“ prosil nejen hygienu a policii. Zároveň neočkované vyzýval, aby nevěřili dezinformacím, že dostanou experimentální vakcínu.

To není normální! Falšují očkování! Babiš zavřel a rozjel se
Foto: Repro: ČT24
Popisek: Rozčílený premiér v demisi Andrej Babiš na brífinku po mimořádném jednání vlády

„Situace s pandemií covidu-19 není dobrá. Vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví vyhlásí nouzový stav od půlnoci 26. listopadu po dobu 30 dnů,“ uvedl Babiš s tím, že opatření jsou nutná. „Podle našeho názoru byly naplněny podmínky k vyhlášení nouzového stavu,“ doplnil.

Babiš kvůli zhoršující se epidemické situaci opět silně apeloval, aby se občané nechali naočkovat, a rozhořčil se nad tím, jak Češi opatření obcházejí: „My slyšíme, jak se podvádí, jak se používají QR kódy, jak se falšují některé testy. Slyšíme neuvěřitelné věci – kolik se platí za Tečku bez vakcíny. Tyto věci... to snad není normální, to není normální,“ rozhazoval naštvaně rukama.

A značně šokovaný těmito zjištěními pokračoval: „Tak proč to tito lidé dělají? Vždyť to dělají proti nám všem. Takže my můžeme akorát všechny poprosit, aby nám pomohli zabránit těmto jevům,“ vyzýval s tím, že hygiena a policie už teď dělá dost.

Následně přidal jeden z odstrašujících případů, jak končí ti, jimž někteří doktoři očkování nedoporučí: „Nerozumím tomu, když slyším případy, že paní porodí a skončí na jipce, protože není naočkovaná, protože údajně jí to pan doktor nedoporučil...,“ popsal.

„Jsou to skutečně věci, které jsou nepochopitelné. Lidi stále píšou, že jsou to experimentální vakcíny. Nejsou!“ svraštil premiér čelo a dodal, že na těchto vakcínách se přece dlouho pracovalo.

„Vakcíny jsou bezpečné. Tady nikdo nechce experimentovat. A já jsem ji dostal třikrát a pan ministr dvakrát. Ne?“ otočil se na Adama Vojtěcha (za ANO), který mu přizvukoval. „Takže jsou to nesmysly. Jsou to vakcíny, které ochraňují životy,“ hřímal ministerský předseda v demisi.

V kontextu toho varoval před dezinformacemi na internetu: „Na sítích je plno nesmyslů, různé hoaxy a dezinformace. I v televizích vystupují různí lidé pro to očkování, to je špatně. Je to jediné řešení, jak zvládnout tu pandemii,“ hněval se, jak těžké je pak neočkované přesvědčovat o opaku.

Před pár dny Babiš nevycházel z údivu, že někteří neočkovaní nabízejí peníze za to, že je někdo nakazí covidem, a píšou v tomto duchu inzeráty. Zavedení přísných pravidel totiž tvrdě dopadá především na neočkované lidi, kteří neprodělali nemoc covid-19.

„Prosíme všechny, aby věřili, že to neděláme z politických důvodů. Lidé se neočkují kvůli nám, ale hlavně kvůli sobě, svým rodinám, dětem, známým a tak dále,“ dodal závěrem Babiš, který na tiskové konferenci k vyhlášení nouzového stavu sdělil, že povinné očkování některých profesí a věkových skupin je podle něj nevyhnutelné. Pravděpodobně od 60 let, diskutovat se bude i o věku nad 50 let.

Vláda rozhodla o tom, že restaurace, bary či kluby budou muset mít od pátku podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) zavřeno mezi 22.00 a 04.59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. V obchodních centrech bude možné si od pátku vzít jen jídlo s sebou. V jídelních zónách bude konzumace na místě zakázána.

Kabinet také od pátečního večera zakázal konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci od pátku maximálně 1 000 osob, a to očkovaných, nebo po covidu. Na další hromadné akce typu oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně sto lidí. Pohřby budou bez omezení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…