To šíří ptáci z Afriky, píše se o vážné nemoci na Moravě. Žádní ptáci, je to jinak, padlo nyní

20.06.2018 9:05

V úterý přinesla média zprávu, že na jihu Moravy byl objeven druh komárů, infikovaných virem západonilské horečky. Ta může být pro člověka s oslabenou imunitou i smrtelná. Média vysvětlují doposud neexistující fenomén tím, že africký vir na naše území zavlekli „zřejmě migrující ptáci“. Akademik z ČVUT Pavel Cimbál si o tomto korektním výkladu ale myslí své.

To šíří ptáci z Afriky, píše se o vážné nemoci na Moravě. Žádní ptáci, je to jinak, padlo nyní
Foto: Repro ČT
Popisek: Pavel Cimbál

U rybníků na jižní Moravě byl u jednoho druhu komárů izolován virus západonilské horečky. „Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice,“ cituje web iDNES.cz epidemiologa Oldřicha Šebestu z Krajské hygienické stanice v Brně. Zatím prý sice nevíme v ČR o případu, že by se západonilská horečka přenesla z komára na člověka, ale toto riziko existuje.

Inkubační doba nemoci může být až čtrnáct dní. „Někdy může být docela komplikovaný průběh. Tento virus může v krajním případě způsobit i smrt,“ řekl serveru iDNES.cz Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno.

Anketa

Která skupina obyvatel potřebuje od státu okamžitou pomoc?

57%
3%
hlasovalo: 12540 lidí

Nemoc se podle lékařů nedá léčit antibiotiky ani jinými léky, dá se pouze zmírňovat její průběh. Zdravý organismus by podle lékařů měl být schopen tuto infekci překonat.

V Evropě podle lékařů případů západonilské horečky přibývá. Vysvětlují to globálním oteplováním, které prý přivádí do našich zeměpisných šířek nové druhy komárů.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

Před dvěma lety se nákaza západonilskou horečkou objevila v Srbsku. Ze tří nakažených jeden zemřel. V hlavním městě Bělehradě se našlo několik nakažených komárů.

Ohniskem nákazy může být podle expertů, které iDNES.cz oslovil, soutok Moravy a Dyje u hranic s Rakouskem.

Přičinou nákazy jsou podle lékařů „zřejmě migrující ptáci“. Od nich se komáři měli nakazit. Jak je ale v článku uvedeno, velmi snadným přenašečem může být turista, který si nakaženého komára z Afriky přiveze v kufru. „Hmyz si můžete přivézt z dovolené klidně v kufru, ani o tom nevíte,“ vysvětluje akademik Šebesta.

Akademik Pavel Cimbál, který působí na pražské ČVUT, se ovšem verzi s „migrujícími ptáky“ coby zdrojem nákazy dost podivil.

Cimbál se podivil především informaci, že virus údajně přenášený migrujícími ptáky se z ničeho nic ozval po dvou letech od prvního zaznamenaného výskytu. To je podle něj velmi podivné.

Cimbál doporučuje se zamyslet, jestli náhodou nemůže výskyt viru typického pro severní Afriku souviset „s jiným severoafrickým fenoménem“.

A připomíná tragický příklad z Itálie loňského roku. Na dětském oddělení nemocnice v Trentu zemřela čtyřletá holčička jménem Sofia Zago a jako příčina úmrtí byla zjištěna malárie. Ta se přitom v Itálii nevyskytuje, oficiálně bylo její vymýcení konstatováno již v roce 1962. Čtyřletá Sofia byla hospitalizována s dětským diabetem a při nástupu do nemocnice žádné příznaky malárie neměla.

Lékaři se podle Cimbála „škrábali na hlavě“ a hovořili o nevysvětlitelné záhadě. A vůbec se nehovořilo o tom, že společně s ní byli na dětském oddělení hospitalizováni dva sourozenci, kteří se nakazili malárií, když byli s rodiči na návštěvě u příbuzných v africkém státě Burkina Faso.

„Není jasné, jestli žena z Burkina Faso přivezla komára v tašce a nebo jestli byl přítomen komár na oddělení, který bodnul infikované dítě a potom Sofii,“ poznamenává Cimbál k tomu, co je v tomto případě, podle lékařů záhadném, ve skutečnosti jediným otazníkem.

Podle Cimbála je v daném případě vedlejší, že migranti, uvádějící jako příčinu svého příjezdu do Evropy ohrožení života, jezdí do své smrtelně nebezpečné domoviny na návštěvy příbuzných. Horší je, že média v důsledku strachu napsat o imigrantech cokoliv ošklivého mlčí i o zcela praktických problémech, které jejich přítomnost přináší.

„Zarážející je, že zcela logické důsledky migrace, jako je tento, nikdo neřeší, a když v reálu nastanou, média radši spekulují o nevysvětlitelném fenoménu, než by porušila multikulturně politkorektní omertu,“ uzavírá Cimbál.


 

Celý příspěvek Pavla Cimbála:

Virus se poprvé objevil před dvěma lety ve Vídni. Nyní je na Moravě. Pokud jsou jeho zdrojem tažní ptáci ze severní Afriky, a ponechme stranou, nakolik komáři napadají opeřence a nakolik jiné živočichy, proč se objevuje až teď? Skutečně nemůže být korelován i s jiným severoafrickým fenoménem? Čtyřletá Sofia Zago, která podlehla akutní malárii v Brescii (Trento) loni v září, byla pro doktory nerozluštitelnou hádankou. Komár, přenášející malárii, se v Itálii nevyskytuje. Malárie jako taková byla vymýcena v roce 1962. A zatímco si doktoři politicky korektně škrábali hlavy, pro pravděpodobné vysvětlení musíme na alternativní weby. Tak aby to tu nebylo podobné, milá seriózně cenzurující média...

"To nám připomíná nedávný případ malárie v Itálii, který měl ovšem 4 září tragické následky. Smrt v důsledku cerebrální malárie 4 leté holčičky (kmen Plasmodium falciparum). Sofia Zago byla v nemocnici kvůli dětskému diabetesu. V nemocnici v Trentu byla ve stejné době hospitalizována matka se třemi dětmi, kteří se vrátili den předtím z Burkina Faso, kde byli na návštěvě u příbuzných a všichni se tam nakazili malárií. Matka a starší dítě byli na infekčním oddělení a 2 menší děti na pediatrickém oddělení , kde byla i malá Sofia. Není jasné, jestli žena z Burkina Faso přivezla komára v tašce a nebo jestli byl přítomen komár na oddělení, který bodnul infikované dítě a potom Sofii."

Ponechám stranou, proč migranti, prchající před válkou v ohrožení života, přes 10 mírových zemí, jezdí do zdrojové země na návštěvu či dovolenou. Zarážející je, že zcela logické důsledky migrace, jako je tento, nikdo neřeší, a když v reálu nastanou, médis radši spekulují o nevysvětlitelném fenoménu, než by porušila multikulturně politkorektní omertu... A proto pochyby trvají.

 

reklama

autor: javTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…