Tohle, jako, zase jsem špatnej! Andrej Babiš řádil v ČT. Rozvedl, proč je Marek Wollner „zkorumpovaná pakáž“, a pak se objevila „bomba“

01.02.2017 7:37

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) již několik dní žije kauzou financování nákupu dluhopisů společnosti Agrofert. Naposledy ji vysvětloval včera v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Tohle, jako, zase jsem špatnej! Andrej Babiš řádil v ČT. Rozvedl, proč je Marek Wollner „zkorumpovaná pakáž“, a pak se objevila „bomba“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Babiš dostal ve veřejnoprávní televizi prostor jen krátce poté, co oznámil, že si bude na médium stěžovat. Vadily mu totiž pořady 168 hodin Nory Fridrichové a Reportéři ČT Marka Wollnera. „Podávám stížnost na Radu ČT a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání na pořad 168 hodin a Reportéři ČT. Reportéři jsou zmanipulovaný pořad. Slavili jsme u nich už 20. zmanipulovanou reportáž. A chci, aby to věděli daňoví poplatníci, kteří platí veřejnoprávní poplatky,“ zmínil Babiš.

Tomu se však brání moderátor Wollner, jenž se domnívá, že Česká televize by se měla proti Babišovým výrokům bránit žalobou. „Tohle jsou výroky, které mají zpochybnit naši legitimitu,“ domnívá se Wollner s tím, že tento urážlivý způsob, jaký Babiš zvolil, je za hranou. Již dříve mimo jiné Babiš nazval novináře z pořadu „zkorumpovanou pakáží“. Jak však ukazuje následující koláž, která se šíří po sociálních sítích, není tomu tak vždy, že by Reportéři byli tak špatní. 

„Já se určitě neomluvím, protože korupce nemusí být jenom finanční, jo. Tak když se podíváme do slovníku, já vám přečtu definici korupce – zneužití postavení, které je spojeno s porušením principu nestrannosti. Takže korupce může být zneužití postavení, to znamená České televize jako veřejnoprávního média. Překrucování spravedlnosti, falešné obvinění, úmyslné uvedení v omyl. Vy nejste nestranní, jste manipulativní, vedete jednostranným způsobem politický boj, umožňujete, aby se z publicistického pořadu skrytou formou stával nástroj politického boje, a vy vyvoláváte nepravdivý a falešný dojem,“ rozlítil se však nyní Babiš v Událostech, komentářích.

Původní text ZDE.

Anketa

Jste zkorumpovaná pakáž, odbyl Andrej Babiš redaktorku pořadu Reportéři ČT. Vadí vám to?

10%
90%
hlasovalo: 9172 lidí

A co že přesně Babiše tak na obou zmiňovaných pořadech rozčílilo? To, že se novináři zabývají nejasnostmi kolem financování nákupu dluhopisů. Ten nyní zkoumá úřad finanční správy. Jde o to, že Babiš se v minulých dnech mimo jiné zamotal do vysvětlování toho, kde vzal peníze na jejich pořízení. Dokonce tak výrazně, že jej o objasnění celého případu požádal i šéf vlády Bohuslav Sobotka. 

„Já jsem řekl lidem, když jsem nastupoval do politiky, můj majetek, já jsem ho deklaroval, no tak nechť to udělají všichni. A já navrhuju, aby všichni předsedové politických stran se dobrovolně přihlásili, včetně mě, na finanční správě na prokazování původu majetku,“ obrátil proti Sobotkovi i opozičním politikům před zahájením vysvětlování Babiš. 

Následně uvedl, že je schopen veškeré své příjmy od roku 1993 doložit. „Mě mrzí, že média říkají, že jsem nedeklaroval příjmy. Mám to na Facebooku, mám to na Twitteru, dal jsem to na Kavárnu, takže já jsem to jako první politik řekl,“ uvedl Babiš a začal celou věc obšírně objasňovat. 

„Když jsem dělal rozhovor pro Hospodářské noviny a zeptali se mě, odkud jsem vzal peníze na dluhopisy v hodnotě miliarda 482 milionů, tak jsem volal té paní, která spravuje moje peníze, a požádal jsem ji, aby mi spočítala všechny příjmy, které jsem měl v Agrofertu jako zaměstnanec, a to byla 1 863 801 107. Z toho jsem zaplatil daně 337 500 000 a zůstalo mi 1 526 297 560. Následně jedna novinářka spočítala, že jsem vlastně na ty peníze neměl dostatek příjmů, tak jsem znovu volal tu paní, která spravuje moje peníze, a ptám se: ‚Měl jsem ještě nějaké příjmy, které nepodléhají dani?‘ Ona říká: ‚Ano, prodal jste firmy a měl jste ještě dluhopisy a ty příjmy činily miliarda 5 milionů 470.‘ Takže celkové moje příjmy jsou 2 531 768 228, které samozřejmě bohatě pokrývají potřeby na ty dluhopisy. A já nechápu, proč vaše televize, když jsem to řekl na tiskové konferenci, proč jste to nezveřejnili a já...,“ rozčílil se Babiš. 

Když se jej pak moderátor Lukáš Dolanský zeptal, zda je ochoten doložit například pohyby na účtech, zopakoval výzvu všem ostatním politikům, aby ukázali majetek a příjmy od roku 1993: „Já s tím problém nemám. Problém mají oni,“ podotkl s tím, že politici zveřejňují jen ty verze majetkových přiznání, které neříkají, jaký majetek a příjmy máte na startu. V současné době se však Babiš rozhodl nechat si udělat nezávislý audit, jehož výsledky je připraven zveřejnit. Následně se rozohnil: „Proč ale jen já. Mně se upírá nějaké právo. Mně se tu upírá právo vlastnit firmu,“ řekl. Výsledky auditu sice zveřejní i bez toho, že by museli političtí kolegové zveřejňovat své příjmy, ale cítí se „diskriminován“. „Proč zase Babiš je ten, který má nějaký speciální režim. Nemůže vlastnit firmy, nemůže tohle jako...,“ rozhorlil se znovu. 

Na obhajobu toho, že před čtrnácti dny uvedl v souvislosti s dluhopisy jinou částku, uvedl, že své peníze nikdy nepočítal. „Já jsem požádal o tu částku, kterou jsem zdaňoval, a ta částka byla vyšší než ty dluhopisy. A v životě mě nenapadlo, že nějaká paní redaktorka bude počítat, jaké, z čeho jsem žil. Ale já jsem žil i před rokem 1993, jsem podnikal v zahraničí, pracoval jsem pět let v Maroku, měl jsem nějaké nemovitosti, dědil jsem. Takže já jsem reagoval až následně, protože jsem si neuvědomil. Mně stačilo, že ta částka po zdanění je větší než ty dluhopisy. Tak jsem řekl ano, tady jsou ty peníze,“ vysvětlil Babiš. Další částka se už podle jeho slov neobjeví. „V životě jsem si nepůjčoval peníze na dluhopisy,“ zdůraznil také. 

Když se jej pak moderátor zeptal na to, jak může působit na veřejnost to, že ty korunové dluhopisy Agrofert vydal tři dny před tím, než skončila možnost takovéto korunové cenné papíry vůbec vydávat, Babiš se rozhorlil opět. „Ale pane redaktore, bavíme se o roku 2012. Agrofert podniká podle zákonů. Takže já nevím, kde je problém,“ řekl s tím, že v naší zemi lákáme investory na různé daňové pobídky. „Teďka si stěžujeme, že zainvestovali a berou si dividendy. Agrofert je jedna z mála firem, která skutečně, z těch největších, sídlí v České republice,“ říkal Babiš.

„Vy odvádíte to téma někam jinam,“ postěžoval si Dolanský. „Jako nemám pocit, že bych něco udělal jako špatně,“ odvětil Babiš. „Mě veřejnost by měla vnímat podle toho, co dělám jako ministr financí. Já jsem jako podnikatel něco vybudoval a nemyslím si, že jsem vybudoval malou firmu a já mám čistý stůl a bylo to podle zákona. Já vůbec nechápu tu debatu, v čem je problém. Když bylo vydáno 177 miliard dluhopisů, tak proč Agrofert nemohl vydat 3 miliardy,“ sdělil s tím, že ony tři dny nehrají podstatou roli, neboť vše bylo v rámci zákona. „A já jako nerozumím tý debatě,“ dodal Babiš.

„Pokud je s tím takovej problém, tak já navrhnu koalici a partnerům toto, že bysme navrhli nějaký zákon, že bysme to zdanili teda, ty dluhopisy, co říkáte?“ zeptal se moderátora. „Ty svoje zpětně?“ zareagoval ten. „Ne svoje, všechny. Proč zase řešíte Babiše a Babiš je něco, Babiš nemůže...,“ sdělil ministr financí. „74 tisíc držitelů dluhopisů je v pořádku, a jen jeden, ten Babiš, ten je zase špatnej,“ postěžoval si. „Já jsem neobcházel zákon. Sorry. Já jako ministr financí jsem připravil zákon v prospěch státu. A pokud tady někdo před tím udělal nějaký zákon v neprospěch státu, tak já jako, to není můj problém, pane redaktore. Já dělám zákony pro stát, jsem zodpovědný za peníze, přinesl jsem kontrolní hlášení, EET a ty dluhopisy byly vydány podle zákona, podle zákona,“ obhajoval neustále Babiš kličku zákona, které využil, a tím nemusel dluhopisy danit.

„A proč vám tedy vadí ti hospodští, kteří také hledají nějakým způsobem skulinky?“ zeptal se Dolanský. „Já jsem postupoval podle zákona a my máme zákon o EET, a pokud ho někdo obchází, tak porušuje zákon. Já jsem žádný zákon neporušoval. To je ten rozdíl,“ zareagoval závěrem.

I přes rozčílení byl Babiš s pořadem spokojen. „Díky Události, komentáře, že mě to nechaly vysvětlit,“ napsal si po skončení pořadu na svůj facebookový profil. „Moc to pindíkovi nešlo,“ okomentoval pak Babišovo vystoupení někdejší politik ODS Petr Paulczynski. Přezdívku Pindík si Babiš vysloužil za své vystoupení v pořadu Partie TV Prima, kdy uvedl, že více ke svému majetku již sdělovat nechce. „Svlékl jsem se do slipů, ale pindíka ukazovat nebudu,“ řekl tehdy.

„Ten moderátor byl špatně připravený, oponent byl slabý a neuměl mluvit, takže Andrej určitě u svých fans neztratil. Štve mě to, ale bohužel to byl můj dojem,“ zkonstatovala pak exsenátorka ODS Alena Venhodová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…