Tohle lidi dráždí, varoval Jurečka rádce Miloše Zemana

6. 4. 2020 17:43

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu popsal, co všechno by měla koaliční vláda ANO a ČSSD dělat jinak, pokud chce skutečně pomoci lidem, které svírá koronavirus a karanténa.

Tohle lidi dráždí, varoval Jurečka rádce Miloše Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

Jurečka hned v úvodu konstatoval, že není důvod nouzový stav prodlužovat až do 11. května, jak to žádá šéf ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček. „Pokud se bude situace vyvíjet tak jako v posledních pěti dnech, tak bychom měli ta opatření postupně rozvolňovat,“ upozornil Jurečka.

Expertů se prý ptal na to, zda by se vládě bez nouzového stavu významně ztížil nákup ochranných pomůcek pro zdravotníky či zaměstnance sociálních služeb, a dozvěděl se od nich, že ukončení nouzového stavu vládě neublíží, protože zákon o veřejných zakázkách jim dává dost možností, jak tuto situaci řešit.  

Poté vládě vytkl, že ve svých opatřeních zcela opomněla pomoct lidem pracujícím na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. „Zhruba 70 tisíc lidí přes palubu. O toto se snažíme, za tyto lidi se bít,“ zdůraznil předseda lidovců.  

„Ale já musím objektivně říct, že ti ministři se snaží. Nespí a je to na nich vidět. Ale když jsem poslouchal ministra Vojtěcha v polovině ledna, že máme dost ochranných prostředků, že se nemáme čeho bát, a pak jsme tu realitu viděli v polovině března,“ uhodil Jurečka na vládu. Sám prý apeloval na vládu, aby občany vyzvala mnohem dřív, aby si šili roušky.

Zdůraznil také, že situace, kdy ekonomika stojí, nemůže trvat dlouho, to by tato země ekonomicky nevydržela. Proto je podle Jurečky tak důležité vrátit se k normálnímu životu. Ale s tím, že se všichni budou chovat tak, aby se dařilo pandemii koronaviru co nejvíc brzdit.

Poté se zastal drobných zemědělců. Podotkl, že když si lidé mohou nakupovat v kamenných obchodech, není prý důvod neotevřít také farmářské trhy. Pandemie koronaviru tvrdě dopadne na zemědělce tak či onak, protože některé potraviny se nepodaří dovézt ze zahraničí a není jisté, že se podaří sklidit, co bylo vypěstováno v Česku, protože z naší země odjeli zahraniční pracovníci, kteří úrodu zpravidla sklízeli.

Pandemie by nás podle Jurečky měla také dovést k tomu, že bychom měli být soběstačnější a nespoléhat se na to, že řadu věcí dovezeme přes půl světa.  

Pár slov věnoval také jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Odmítl členy Zemanova týmu kritizovat za to, že na jednání jedli, ale pozastavoval se nad tím, proč nebylo možné uspořádat např. videokonferenci. „Já jsem přesvědčen, že s technickým vybavením v Lánech by to šlo,“ upozornil Jurečka.

Upozornil také, že zatímco tisíce lidí čekají celé dny, jak dopadne jejich test na nemoc Covid-19 a tady u několika výše postavených lidí to lze všechno vyřešit za pár hodin. „To může hodně lidí dráždit,“ podotkl Jurečka.

Nakonec požádal své spoluobčany, aby všichni respektovali karanténní opatření o Velikonocích, i pokud bude hezké počasí, protože pokud se bude karanténa hojně porušovat, mohla by se epidemiologická situace v Česku významně zhoršit, což si podle Jurečky jistě nikdo nepřeje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte Moravcovy Otázky, vyzvala poslankyně. A odhalila, co musí zažívat kvůli sprosťárnám radního Šarapatky

7:19 Zrušte Moravcovy Otázky, vyzvala poslankyně. A odhalila, co musí zažívat kvůli sprosťárnám radního Šarapatky

Poslankyně za hnutí ANO Barbora Kořanová chce v Radě ČT odstřelit Zdeňka Šarapatku. Nelíbí se jí, ja…