Tohle nikdo nečekal. Vladimír Dlouhý žasne nad hospodářskými výsledky brexitu

13.09.2016 7:40

Podrobnější obraz o ekonomických dopadech brexitu budeme mít až koncem tohoto roku, první odhady však dle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého ukazují na mnohem menší negativní důsledky, než se čekalo.

Tohle nikdo nečekal. Vladimír Dlouhý žasne nad hospodářskými výsledky brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Pozitivně prý překvapily především maloobchodní výdaje britských spotřebitelů, které v červenci vzrostly o 5,4 procenta. „To nečekal asi ani největší optimista,“ konstatoval Dlouhý v komentáři pro MF Dnes.

Ředitel Hospodářské komory navíc poukázal na to, že analytici zvýšili odhad růstu britské ekonomiky pro rok 2017 zpět k jednomu procentu. „Pokles libry se zastavil, bez ohledu na mohutný peněžní stimul Bank of England. Inflace poroste rozumně, což umožní peněžní stimul ještě zopakovat,“ vypočetl Dlouhý, podle něhož se katastrofisté ještě více sekli v předpovědích, že brexit odsoudí Británii do marginální role vedle velké a silné Evropy.

Podle Dlouhého se sice nedá čekat, že se z Británie stane světová velmoc, zároveň je však prý liché si myslet, že se Spojené království stane malým, nedůležitým ostrůvkem kdesi u Evropy. „Jeden příklad za všechny: již dnes velké světové ekonomiky uvažují o samostatné, na EU nezávislé obchodní dohodě s Británií,“ upozornil ředitel Hospodářské komory ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…