Tohle profesor neměl říkat! Chtěl rovné zacházení, reakce byla bouřlivá

24.06.2020 14:51

Chemik, český emigrant Tomáš Hudlický publikoval v jednom z německých odborných časopisů článek o rozvoji organické chemie. Jeho text však vyvolal negativní reakce, dva editoři časopisu dokonce přišli o práci. O textu Tomáše Hudlického píše server Echo24.cz, všiml si ho také matematik a pedagog Marian Kechlibar.

Tohle profesor neměl říkat! Chtěl rovné zacházení, reakce byla bouřlivá
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar
reklama

Hudlický se v textu pro německý chemický časopis Angewandte Chemie rozhodl mimo jiné kritizovat klíč, podle něhož snaha o více inkluzivní a diverzifikovanou vědu, podpora žen a menšin chemii jako oboru ubližuje. „Divný svět. Člověk přežil komunismus, a teď je to už i tady,“ uvedl.

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

3%
24%
hlasovalo: 12556 lidí

Text, jenž měl být poctou k třicet let starému textu německého profesora Dietera Seebacha o organické chemii, prošel bez problémů recenzním řízením a byl publikován. V textu Hudlický mimo jiné kritizuje to, že mnoha skupinám a jednotlivcům byl v minulých letech přiznán preferenční status, navzdory tomu, že procento žen a menšin v akademické a farmaceutické oblasti se výrazně zvýšilo. Hudlický z toho vyvozuje, že preferenční zacházení s jednou skupinou vede logicky k nevýhodám pro jinou.

„Objevily se nové ideologie, které ovlivnily náborové postupy, propagaci, financování a uznávání určitých skupin. Každý uchazeč by měl mít stejnou příležitost k zajištění pozice, bez ohledu na osobní identifikaci či kategorizaci,“ uvedl Hudlický. Jeho text následně část chemické komunity pobouřil. Článek byl dokonce z webu časopisu smazán a místo něj visí prohlášení, jenž ve zkratce říká, že článek neměl být nikdy přijat. Z mezinárodní redakční rady časopisu na protest proti uveřejnění textu odstoupilo 16 jejích členů, včetně laureátů Nobelovy ceny.

Pro samotného Hudlického je celá situace podle jeho slov děsivá. „Posouváme se zpět do dob kalvinismu a upalování na hranicích. To je absurdní! Vyjádřil jsem pouze svůj názor, a moje slova byla zcela vytržena z kontextu. Přesto dostávám mnoho e-mailů, které mi vyjadřují podporu. Hon na čarodějnice se už rozjel,“ uzavřel.

„Jeden šikanózní mlýn zrovna mele našeho krajana, a to ne krajana ledajakého. Je jím jednasedmdesátiletý chemik Tomáš Hudlický. Hudlický působí v Kanadě. Jeho rodiče roku 1968 utekli před sovětskými tanky za oceán, leč sovětská mentalita nakonec starého profesora dohnala,“ poznamenává k celé věci publicista Marian Kechlibar.

„Jestliže jsem jako teenager vyrůstající v opojně svobodných 90. letech 20. století nechápal, jak mohli lidé za Stalina a Gottwalda podepisovat dopisy volající po přísném potrestání škůdců a zrádců a doprovázené požadavky zavádět sovětské postupy, scelovat lány, jarovizovat pšenici, plnit plán výroby tužek, dostavět co nejrychleji Novou huť a rekordně rubat uhlí atd., tak teď už to chápu. Bohužel máme problém, který nepůjde snadno řešit. Jako vždy ve mně hlodají pochybnosti, do jaké míry se zase jedná o teror malé, ale agresivní skupinky,“ podotkl mimo jiné k tomu, že kvůli textu skutečně odstoupilo 16 členů redakční rady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …