Tohle si v ČT myslí o lidech? Kauza „betlém“ má pokračování

28.12.2019 13:35

Advokátka Monika Čírtková se zamýšlí nad vánočním přáním od autorů pořadu 168 hodin České televize „Betlém bez Židů, Arabů, Afričanů, uprchlíků a svobodných matek“, které jí zprvu připadalo jako nepodařený pokus o vtip. Nyní došla k tomu, že podprahové sdělení toho obrázku je jednoznačné: Vy, netolerantní křesťané, vlastně nevíte, že spolu s Ježíškem v jesličkách se klaníte i menšinám, a pak nad těmi menšinami ohrnujete nos.

Tohle si v ČT myslí o lidech? Kauza „betlém“ má pokračování
Foto: Archiv Moniky Čírtkové
Popisek: Advokátka Monika Čírtková
reklama

Šíření toho obrázku podle advokátky představuje velmi diskutabilní zneužití křesťanského symbolu k ideologickým cílům a k prezentaci vlastní myšlenkové nadřazenosti.

  • Více jsme psali ZDE.

Obrázek ale přináší ještě jiné, podprahové sdělení. „Někteří komentátoři již rozebrali jeho faktickou nepřesnost – v betlémském chlévě se nenacházeli žádní uprchlíci, žádní černoši, žádní Arabové a také nevíme o žádných svobodných matkách. Je to stejné, jako by nahoře bylo napsáno ‚Betlém bez Židů a Japonců‘, ani o žádných Japoncích v Betlémě nemáme zprávy,“ píše ve svém facebookovém komentáři Čírtková.

Anketa

Prospěl spolek Milion chvilek pro demokracii České republice?

7%
93%
hlasovalo: 62264 lidí

V podstatě jediné skupinové označení, do kterého se „vtip‘ trefil, jsou podle ní Židé. Betlém je tedy na obrázku znázorněn bez Židů. „Nemohu si pomoci, ale záměrné vyobrazení čehokoliv ‚bez Židů“ ve mně, vzhledem k mému filosemitskému založení, probouzí velice mrazivé asociace,“ dodává. S tím, že na Betlém bez Židů totiž nepřišel asi ani předchůdce dnešních propagandistů, jistý Joseph G., který věnoval své schopnosti „Říši“ a využíval je mimo jiné k úspěšnému šíření teorií o čistotě rasy.

„Betlém bez Židů. Protože vy přece nemáte Židy rádi. Na to opravdu musela přijít až Česká televize. Smutno mi z toho je. A nenaděláme nic,“ uzavírá advokátka.

  • Další reakce najdete ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…