Tohle už neokecáte. Rady proti pandemii od politického matadora

31.07.2020 8:48

Bývalý hejtman a nynější zastupitel v Jihomoravském kraji Michal Hašek (ČSSD) dává vládě najevo, že je potřeba urychleně řešit přípravu opatření proti šíření koronaviru. „To už pánové Vojtěch, Dušek, Maďar ani další neokecají metodikou...“ píše a jmenovaným radí, na co se mají prvořadě zaměřit.

Tohle už neokecáte. Rady proti pandemii od politického matadora
Foto: Archiv PL
Popisek: Michal Hašek
reklama

„Statistika nuda je, má však cenné údaje... to už pánové Vojtěch, Dušek, Maďar ani další neokecají metodikou... Je třeba reálně Českou republiku připravit na možné zhoršení nákazy virem covid-19, ne vysvětlovat, že je vlastně vše ok a jde jen o pár lokálních problémů,“ píše politik.

Zodpovědným činitelům přitom radí, že by se měli dát do příprav. „Koordinovaná příprava veřejného zdravotnictví – praktiků i lůžkových zařízení, příprava sociálních zařízení na preventivní opatření, příprava distribuce ochranných pomůcek systémem IZS, jasné plány pro fungování škol, zásobování i celé ekonomiky... to musí být vládní agenda příštích dnů,“ poznamenal, s tím, že „kdo je připraven, není překvapen.“

A dodává, že pokud by nakonec nemusela být takováto krizová opatření zavedena, tím by to bylo „lépe pro lidi i pro stát“.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v posledních dnech tlačí zejména na zvětšení kapacity testovacích míst. Laboratoře jsou aktuálně schopny provést asi 17.000 testů na koronavirus denně.

V každém kraji by, dle ministra, měla být minimálně jedna laboratoř, jež bude páteřní. Takové laboratoře by následně měly být schopny provést až 15.000 testů denně, při zapojení dalších je podle ministra reálné dosáhnout 25.000 testů.

V podzimní době vyššího počtu respiračních onemocnění budou muset být při testování, dle Vojtěcha, upřednostněni rizikoví lidé, například s chronickými chorobami či ti, kteří prodělali vážnou nemoc.

Aktuálně může v České republice testovat 106 laboratoří; vedle nemocnic a zdravotních ústavů jde většinou o soukromá zařízení.

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl zavádění opakovaných ekonomických restrikcí a představil tzv. semafor.

První mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech zveřejní Ministerstvo zdravotnictví 3. srpna, následně ji bude v týdenních intervalech aktualizovat.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

A situaci již začíná řešit i ministr školství Robert Plaga (ANO). Ten dal jasně najevo, že nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. „Není v plánu ani v žádném ze scénářů, že by se dělily třídy, a 1. září se do škol vracejí všichni žáci ve standardních třídách,“ tvrdí ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …