Tohle vám ČT neukáže, varovala Lenka Procházková. A ukázala množství podobností mezi protektorátem před 80 lety a dneškem

17.03.2019 6:23 | Zprávy

Na páteční demonstraci na Václavském náměstí k 80. výročí německé nacistické invaze do naší vlasti pronesla publicistka, spisovatelka a chartistka Lenka Procházková zajímavý projev. Věnovala se informacím, které v mainstreamu a v České televizi nenajdete. Zaměřila se na to, jak jsme v minulosti přišli o naši suverenitu a kdo se nás o ni snaží připravit dnes. „Připravme se na odboj proti diktátu zla,“ burcovala.

Tohle vám ČT neukáže, varovala Lenka Procházková. A ukázala množství podobností mezi protektorátem před 80 lety a dneškem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Procházková

V úvodu svého pátečního projevu Procházková zdůraznila, že i když je osmdesáté výročí německé nacistické invaze do naší vlasti, o suverenito Československo přišlo několik měsícu před tím. „Prišlo o ni už 29. září 1938, kdy přestalo být reálně obranyschopné,“ uvedla s tím, že okleštění naší republiky vysvětlovali tehdejší spojenci jako nutnou úlitbu pro záchranu míru v Evropě, v doufání, že tato oběť ďáblovi bude stačit a že libra masa bude vyříznuta bez krve.

Nerozumí tomu, že když mluvili o problémech v této zemi, nevšimli si, že leží ve středu Evropy a každá operace je tedy riskantní pro celý organismus. „Možná je to jednodušší, a zradou v Mnichově chtěli představitelé Francie a Anglie jen pragmaticky získat odklad na vlastní zanedbané zbrojení,“ přemítala. Poznamenala, že zbytkový stát, přezdívaný druhá republika stejně existoval jen necelý půlrok. A rychle oddělila plevy od zrna.

Obdobný rozklad společnosti, za odlišných okolností a v delším čase, vidíme podle publicistky dnes znovu. „K současnému stavu byla použita plíživá metoda ‚vaření žáby‘. Tehdy zhoubnou atmosféru druhé republiky vyvolal šok z mnichovského diktátu a z jeho přijetí krátce poté, co armáda republiky projevila odhodlanost svou vlast bránit,“ prohlásila.

Že ji bránit nesměla, bylo a je dodnes vnímáno nejednotně. Jak by se osud Československa a Evropy vyvíjel v případě opačném, to  se již nedozvíme. „Druhá republika ale byla plánovanou pohromou, která neměla občany sjednocovat, ale paralyzovat,“ uvedla Procházková.

V té době panovala všeobecná úzkost, ale vliv té doby na vědomí a jednání občanů se prý lišil podle jejich povah a charakterů. „Někteří si vyřizovali účty s těmi, co zavrhovali ideály, na nichž Masarykova republika vznikla a tančili na čerstvém hrobě, aniž by chápali, že to brzy může být masový hrob národa. Další projevovali servilitu k Německu, což byla bezostyšná volba či naivita vyjadřující víru, že ‚Hitlerovy snahy o mír jsou jistě upřímné‘,“ pravila Procházková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…