Tohle zdraží, tohle půjde do kytek. Prognóza, jak to teď bude s naší ekonomikou

14.05.2020 16:58

Koronavirová pandemie, která se rozšířila z čínského Wu-chanu, zasáhla celý svět. Ovlivnila zdravotnictví prakticky ve všech zemích světa. Zároveň i jejich ekonomiky. Nejinak tomu je v České republice. Koronavirus zacvičí s cenami zboží i služeb. Jak? Nahlédněte.

Tohle zdraží, tohle půjde do kytek. Prognóza, jak to teď  bude s naší ekonomikou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto
reklama

Před nástupem pandemie česká ekonomika stále solidně šlapala, byť v porovnání s předchozími lety už notně zpomalovala. Ceny rostly nahoru. Pandemie to však mění, Aby obchodníci i majitelé hotelů nalákali zákazníky, rozhodli se významně zlevnit. Vzhledem k tomu, že kupříkladu do luxusních restaurací teď nějaký čas nedorazí zahraniční hosté, tyto podniky pravděpodobně sníží ceny, aby nalákaly českou klientelu.

„Hoteliéři v Karlových Varech na léto srazili ceny pokojů o více než pětinu, vyplývá z dat rezervačního systému Previo. Výrazně dolů s cenami šli i jejich kolegové v Českém Krumlově nebo Litomyšli. Zato pobyt v místech, která se obvykle těší přízni domácích turistů, jako je Mikulov, se může prodražit,“ píše MF Dnes.

Věci dovážené ze zahraničí by sice mohly zdražit, ale obchodníci tento faktor do cen možná nezahrnou. Právě proto, aby přiměli zákazníky víc utrácet.

Výjimkou budou potraviny, které musí kupovat každý, ať chce či nikoliv. A ceny potravin dál rostou. „Výrazně víc než loni vydávají domácnosti za sezonní ovoce a zeleninu, která zdražila o 25 procent. O 17 procent také zdražila mouka, která v panice rychle mizela z regálů, a o 16 procent cukr. Větší riziko než koronavirus pro další růst cen potravin může představovat pětisetleté sucho,“ pokračuje deník s tím, že i kvůli suchu mohou ceny potravin dál růst.

Ekonomové očekávají, že poroste nezaměstnanost a lidé budou nuceni šetřit. To bude brzdit růst cen a téměř všech služeb, ale potraviny potřebuje opravdu každý, ať už mají práci či nikoliv.

Mohly by růst také ceny zájezdů do zahraničí, zvlášť pokud bude existovat povinnost opatřit si na návrat domů koronavirový test, který může vyjít až na 3 tisíce.

Ceny bytů prý také padat nebudou, snad jen ceny nájmů by prý mohly klesnout, protože v Praze i dalších městech budou scházet zahraniční turisté, kteří byly ochotní platit i za krátkodobé nájmy bytů vysoké částky. Ze stejného důvodu by mohly poklesnout i ceny taxislužeb.

Klesnout by prý mohly také ceny energií, protože především průmyslové podniky nevyrábějí buď vůbec nebo omezeně a spotřebovávají podstatně méně energie a na trhu jí je přebytek. Platí to prý především u plynu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…