Ťokova smlouva na mýto je prý protiprávní. Kapsch podává stížnost

25.09.2018 15:44

Společnost Kapsch podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na zákaz plnění smlouvy o mýtném systému po roce 2019, kterou ve čtvrtek podepsal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s konsorciem firem CzechToll/SkyToll. Informovala o tom dnes ČTK. Podle Kapsche je smlouva neplatná, protože nadále platí předběžné opatření ÚOHS zakazující podpis smlouvy s vítězem. Rakouská společnost to dnes oznámila na tiskové konferenci. Ministerstvo dopravy po uzavření smlouvy uvedlo, že předběžné opatření pozbylo platnosti po stažení ministerského rozkladu proti dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS.

Ťokova smlouva na mýto je prý protiprávní. Kapsch podává stížnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

„Podle renomovaných právníků a koneckonců i samotného antimonopolního úřadu zůstalo totiž předběžné opatření o zákazu podpisu smlouvy v platnosti,“ řekl generální ředitel Kapsche Karel Feix. Předběžné opatření podle něj platí až do doby, dokud ÚOHS pravomocně nerozhodne o námitkách společnosti.

Firma očekává, že jí dá ÚOHS za pravdu, opak by byl podle Feixe destrukcí právního státu. „Bude rovněž zajímavé sledovat, jak se k ministrově postupu postaví ostatní členové koaliční vlády,“ dodal. Kapsch je ochoten podat stížnost i k Evropské komisi.

Současný provozovatel mýta navíc kritizuje i postup antimonopolního úřadu. Podle Feixe úřad podlehl nátlaku ministra dopravy a premiéra Andreje Babiše. Kapsch proto podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS.

Poprvé ÚOHS o námitkách firmy Kapsch rozhodoval v květnu. Tehdy zrušil výběr vítěze tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020. Předseda úřadu Petr Rafaj ale v srpnu prvoinstanční rozhodnutí zrušil, protože podle něj úřad dostatečně nezohlednil některé významné okolnosti případu. Ve čtvrtek pak úřad rozhodl, že tendr zákon neporušil.

Podle šéfa Kapsche se tak událo za podezřelých okolností a ÚOHS změnil své rozhodnutí, aniž se ve věci objevila nová fakta. Firma už v srpnu podala trestní oznámení na člena rozkladové komise ÚOHS advokáta Jana Hrazdiru, který podle společnosti ovlivňoval rozhodování komise ve prospěch ministerstva a navíc resort dopravy nedovoleně informoval o průběhu jednání. Hrazdira i Ťok označili tvrzení Kapsche jako nesmysl.

Podle Feixe rychlý postup ministerstva, které ohlásilo podpis mlouvy CzechTollem necelé tři hodiny po zveřejnění rozhodnutí ÚOHS, svědčí o předem připraveném scénáři. „Už několik dní před rozhodnutím ÚOHS jsme zaznamenali zprávy, že CzechToll začal na úřadech podávat žádosti o stavební povolení k výstavbě mýta,“ podotkl mluvčí firmy David Šimoník.

Ministr dopravy už dříve rychlý podpis smlouvy s CzechTollem hájil s tím, že smlouva byla připravena dopředu, což je podle něj standardní postup.

V soutěži na provozovatele mýtného systému po roce 2019 zvítězilo konsoricum CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz mýta. Nabídka současného provozovatele rakouského Kapsche byla o více než 2,7 miliardy korun vyšší. V létě Kapsch zaslal ministerstvu vylepšenou nabídku na 10,5 miliardy korun.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…