Tolik se Vystrčil snažil. Po Primě ale zažil sprchu. Velký rozkol

24.07.2022 19:24 | Ze sítí

Někdejšího poslance za KDU-ČSL Ivana Gabala rozhorlila dnešní slova předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že zavedení eura v České republice je v současné době i v nejbližší budoucnosti nereálné a nevýhodné. „Co to je za bordel?“ ptal se Gabal. Zvýraznil tak rozkol, který panuje ve vládní koalici, kde se ODS proti zavedení eura vymezuje.

Tolik se Vystrčil snažil. Po Primě ale zažil sprchu. Velký rozkol
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Miloš Vystrčil (ODS) a Karel Havlíček (ANO) v Partii.

„Co to je za bordel? Jak ví Vystrčil, že pro mne euro není vhodné? Jedni volají po euru, až když záplatují své korupční průšvihy, druzí mají pocit, že si neumím porovnat inflační tabulku nebo ceny za 27 unijních států a vidět, jak nás předjíždějí Chorvatsko i Slovensko. Už zase jsme za blbce?“ zeptal se Gabal na svém twitterovém profilu.

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38944 lidí

Na tom, že zavedení eura v České republice je v současné době i nejbližší budoucnosti nereálné a nevýhodné, se shodli v dnešním pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). 

Země by podle nich přišla o samostatnou měnovou politiku České národní banky a možnost využívat kurz koruny. K zavedení eura se oba muži vyjádřili v souvislosti s výzvou staronového předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, který vyzval na sobotním sněmu k diskusi o zavedení eura v rámci vládní koalice.

Měnová politika ČNB, tedy nastavení úrokových sazeb, a používání kurzu koruny jsou nástroje, kterými centrální banka mimo jiné bojuje proti současné vysoké inflaci.

Česko by se mělo opět začít upínat k cíli přijmout euro i podle vyjádření vládní TOP 09 z počátku července. Podle strany by to oživilo ekonomiku. Zavedení společné měny je především politické rozhodnutí, ČR se k němu zavázala při vstupu do EU, sankcím za odklad kroku ale nečelí. Premiér Petr Fiala (ODS) již dříve řekl, že Česko se v tomto volebním období euru nepřiblíží. „Je to (zavedení eura, pozn. red.) nereálné v nejbližší době a nebylo by to správné. Přijdeme o instrumenty ČNB. Staneme se závislejšími,“ uvedl Havlíček. Dodal, že zavedení eura přinese zdražení, což se ukázalo ve všech zemích, které jej zavedly.

Odborníci dlouhodobě zpochybňují, že zavedení eura vede k větší inflaci. Hnutí ANO přitom současnou měnovou politiku ČNB, která se snaží omezit inflaci, od zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb zhruba před rokem kritizuje.

Podle Vystrčila se Česko sice na přijetí eura musí připravit, ale argumenty odborníků jsou podle něj spíše proti zavedení eura, mimo jiné právě kvůli ČNB. „Nejsou to věci aktuální a nejsou výhodné,“ uvedl Vystrčil.

Jedna z posledních sedmi unijních zemí

Dvacátou zemí Evropské unie používající společnou měnu se od ledna stane Chorvatsko. Česká republika tak zůstane jednou z posledních sedmi unijních zemí, které si ponechávají vlastní měnu.

Ze zemí platících eurem mělo v červnu podle odhadu z 1. července nejvyšší inflaci Estonsko, kde meziročně vzrostla na 22 procent, následovaly Litva (20,5 procenta) a Lotyšsko (19 procent). V ČR meziroční inflace v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta.

Podpora zavedení eura v České republice meziročně výrazně vzrostla, patří ale k nejnižším mezi unijními zeměmi, které společnou měnou neplatí. Ukazuje to červnový průzkum Eurobarometru ve vybraných unijních státech, jež nejsou členy eurozóny. Podíl lidí v ČR, kteří by uvítali zavedení eura, se meziročně zvýšil o 11 procentních bodů na 44 procent.

Ohledně růstu cen, především energií, dnes Havlíček zopakoval kritiku vlády, že s opatřeními přichází pozdě a v nedostatečné výši. Zároveň se ale pro přijetí takzvaného úsporného tarifu přimluvil. „Je to legislativní paskvil. I přes to se přimlouvám, aby to Senát odsouhlasil. V dané chvíli je to lepší schválit a vláda tomu dá konkrétní parametry, které budou pravděpodobně v pořádku,“ uvedl. „Věřím, že to projednáme velmi rychle. Jsme nyní docela tolerantní k těm materiálům ze Sněmovny, i když nejsou příliš dokonalé,“ uvedl Vystrčil.

„A teď tu o Sněhurce...,“ rýpl si Gabal

„Jestli to je skryté rýpnutí do STAN, tak bych vás ráda upozornila, že my máme podporu eura v programu už dlouho. Koneckonců s tím jste tenkrát chtěl za koalici lidovců a STAN společně s námi kandidovat, měl byste to vědět,“ reagovala na Gabala v diskusi na Twitteru poslankyně za STAN Barbora Urbanová.

„STAN má, TOP 09 má, KDU-ČSL má, Pirátská strana má... ale euro nebude... PROČ?“ zeptal se pak jeden z diskutérů. „Někdo vám tam chybí, zřejmě bude problém tam. A ano, my budeme tvrdí,“ zareagovala Urbanová. A Gabal dodal: „A teď tu o Sněhurce.“

„Klidně můžete přihodit pohádku o tom, co jste pro euro udělal vy jako tehdejší poslanec vládní strany, já se zlobit nebudu. Aspoň se o něco snažím a nenadávám na všechny okolo,“ odvětila Urbanová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …