Tomáš Halík: Nebude-li lepší kandidát, půjdu do boje o Hrad já sám

18.03.2015 16:11

Katolický kněz Tomáš Halík přiznává, že se svými známými jedná o vhodném prezidentském kandidátovi, který by byl „určitým prozápadním demokratickým prvkem naší společnosti“ a který by byl proti „úzkým vlivům“, které jsou dnes u nás silné. Halík to uvedl v rozhovoru pro pořad Vaše téma televize Nova, informoval o tom server Echo 24.

Tomáš Halík: Nebude-li lepší kandidát, půjdu do boje o Hrad já sám
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Pokud by se vhodný kandidát na prezidenta nenašel, je ochoten jít do boje o nejvyšší post sám. „Jako prezident bych měl co nabídnout,“ tvrdí. Odmítá, že by byl hlásnou troubou církve a jejích stanovisek. „Jsem člověk univerzitní, vědom si své občanské povinnosti, a tak se i vyjadřuji,“ prohlásil s tím, že by si přál, pokud by Zeman znovu kandidoval, aby měl silné oponenty.

„Pokud by je ale neměl, pak právě to by byla ta výzva, proč bych kandidoval,“ vysvětlil Halík svůj postoj.

Hlavním tématem následující prezidentské volby bude podle Halíka otázka, zda se český národ přikloní k Západu či naopak k „divokému“ Východu a Rusku. „Tady jsem skutečně člověkem Západu. V užším okruhu s některými lidmi vzájemně hovoříme o tom, kdo by mohl kandidovat. Hledáme určitý prozápadní demokratický prvek naší společnosti proti ‚úzkým vlivům‘, které jsou zde dneska silné,“ řekl Halík, ale odmítl kohokoliv jmenovat.

Pokud by Halík chtěl o post prezidenta usilovat, musel by vyřešit problémy s právem církevním. „V církevní hierarchii nemám žádné zvláštní postavení. Existuje několik variant, ta nejjednodušší je, že bych požádal o dočasné uvolnění z kněžského stavu,“ uvedl Halík.

Celý text najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…