Tomáš Halík se rozjel: Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství...

20.05.2017 9:15

Do prezidenta Miloše Zemana se v dnešním rozhovoru pro Lidové noviny obul kněz Tomáš Halík. Zeman podle něj žije prakticky jen z ostud.

Tomáš Halík se rozjel: Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství...
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

I když čeští a moravští biskupové se v minulých dnech pomodlili za to, aby byla vyřešena ústavní krize, podle kněze Halíka je to málo. Vzpomněl na arcibiskupy Berana, Tomáška i Vlka, kteří podle něj v podobných situacích neváhali a šli do toho a snažili se naplnit závazek statečně nazývat dobro dobrem a zlo zlem. On sám například poslal dopis na nedávnou demonstraci, jenž se tam veřejně četl.

I přes vládní krizi si však podle Halíka žijeme relativně jako v ráji. „Nemáme tu ruské okupanty jako na Ukrajině, nepadají na nás bomby jako na Blízkém východě a nejsou na ulicích likvidováni opoziční politici a novináři jako v Rusku. Ale jsou tu také už hadi s lákavými jablky a jedovatými sliby,“ míní kněz.

Nadcházející volby pak Halík vnímá jako předpolí pro prezidentskou volbu, která bude důležitá jako signál, jakým směrem se chce Česko vydat a jakou politickou kulturu zvolí. „Od kampaně očekávám především spoustu špíny, která může dále prohloubit nedůvěru občanů v parlamentní demokracii a nahrávat extremistům,“ podotkl. Prezident Zeman se však podle jeho slov už nyní úspěšně poráží sám, žije dnes prakticky jen z ostud, které ho udržují v hledáčku médií. 

„Rychle by ho zničilo to, kdyby o něm média a jeho kritici prostě přestali mluvit. I jeho vesnické estrády lidi přestávají bavit a hejtmani je už nechtějí financovat. Sebekriticky vyznávám, že i já bych měl toho člověka ignorovat, i když se mne na něj média stále ptají,“ řekl. 

"Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství může jen člověk, který má vnitřní noblesu. Pojem džentlmen pro mne neznamená jen etiketu, reprezentativní chování, ale především etické hodnoty a životní moudrost. A dnes také velkou dávkou statečnosti, protože určité kruhy se nezastaví před ničím,“ podotkl také k tomu, jakého člověka by si představoval na Hradě.

A jakým způsobem by měla na současné dění reagovat církev? „Katolická církev u nás vystupuje tak, jaká je. Varovat některé hierarchy, aby se nedávali vlákat do pastiček lidí jako Klaus a Zeman, aby se vyvarovali líbánek s mocí a triumfalistických slavností utvrzujících veřejnost v představě, že náboženství patří do oblasti folkloru, komerčního zábavního průmyslu a nostalgie po světě, který už není, je zbytečná ztráta času – stejně si nedají říct. Naštěstí tyto nebezpečně povrchní trendy v poslední době probudily určitou část mladšího kléru,“ zmínil.

Ve svých slovech se pustil také do Ruska, které podle něj proti nám vede vytrvalou propagandistickou válku s nemalými úspěchy. „Zjistili, že je zde malá odolnost vůči dezinformačním kampaním, zejména šíření paniky. Některá hesla, která na Západě slyšíte jen od krajně pravicových xenofobních uskupení, je u nás možné slyšet od ‚levicového prezidenta‘. Na druhé straně je to možná příčina toho, že fašistoidní nacionalistická uskupení u nás při volbách nedosáhla takového úspěchu jako v Maďarsku, Polsku či na Slovensku,“ dodal Halík. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

14:10 A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. P…