Tomáš Halík se vyjádřil ke své kandidatuře na prezidenta. Využil k tomu Zdeňka Škromacha a jeho bazének

4. 8. 2014 7:21

Do prezidentských voleb zbývají ještě téměř čtyři roky, už nyní se ale hlásí první vyzyvatelé Miloše Zemana. Po místopředsedovi Senátu Zdeňku Škromachovi (ČSSD) uvažuje o kandidatuře na post hlavy státu i kněz Tomáš Halík. Politologové mu ale moc šancí na úspěch nedávají. V převážně ateistické společnosti ho údajně znevýhodňuje jeho kněžský talár. Minusovým bodem v očích voličů by mohly být i Halíkovy kontakty s lobbistou Luďkem Sekyrou.

Tomáš Halík se vyjádřil ke své kandidatuře na prezidenta. Využil k tomu Zdeňka Škromacha a jeho bazének
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík

Anketa

Volili byste Tomáše Halíka za prezidenta?

7%
93%
hlasovalo: 22494 lidí

Kněz a čerstvý držitel Templetonovy ceny za mimořádný přínos duchovní dimenzi člověka Tomáš Halík v současnosti pobývá v Německu, kde sepisuje svoji novou knihu. Po udělení „duchovní Nobelovy ceny“ prý směrem ke svojí osobě zaznamenal množící se apely, které ho vyzývají k přijetí kandidatury na post hlavy českého státu. Údajně se tak neděje poprvé. V roce 2001 podobné přání projevil tehdejší prezident Václav Havel. „Zatím mě to ale nijak nevzrušuje. V akademické, pastorační a spisovatelské rovině se cítím šťastný. Templetonova cena mi otevřela dveře do světa. V tuto chvíli necítím potřebu vrhat se do politického rybníku,“ uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 107961 lidí

To, že by se za pár let přece jenom postavil proti Miloši Zemanovi, nicméně nevylučuje. „Nezříkám se odpovědnosti. Kdyby nás měl reprezentovat pan Škromach v bazénku, asi bych musel zareagovat. Modlím se, aby se objevili důstojní kandidáti pravdy a lásky. Když ale prapor nikdo takový nezvedne, cítil bych morální povinnost jít do toho,“ vysvětloval podmínky, za nichž by svoji případnou kandidaturu zvážil.

„Určitě tady existuje prostor pro lidového prezidenta, který by mohl mít podporu ve společnosti. Takže pokud se taková společenská zakázka objeví, tak to zvážím,“ vyjádřil přesvědčení o svém úspěchu.

Politologové jeho úspěchu nevěří

Politologové to však vidí opačně a moc šancí Halíkovi na úspěch nedávají. Politoložka, která se zaměřuje na politický marketing a která pomáhala tvořit kampaň neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, Anna Matušková míní, že by Halíkovi vystavilo stopku do prezidentského úřadu jeho kněžství. Česká společnost je totiž tradičně silně ateistická.

„Pana Halíka si vážím, ale nedokážu si představit, že by uspěl v naší zemi. Karel Schwarzenberg měl výhodu, že je politik a s nástrahami kampaně si dokázal poradit. Lidé navíc velmi často volí kandidáty, kteří jim jsou podobní. Zafungovalo to u Miloše Zemana. Halík by mohl uspět v Praze, v ostatních částech republiky to bude mít složitější,“ analyzovala Matušková v rozhovoru pro LN šance Halíka.

Kamarádství se Sekyrou

Uškodit by Halíkovi mohlo v prezidentském klání i jeho přátelství s lobbistou a developerem Luďkem Sekyrou, který jeho kandidaturu již veřejně podpořil. Lidové noviny upozorňují, že oba pánové mají k sobě poměrně blízko. Kněz před nedávnem údajně pokřtil developerovo dítě, Sekyra zase pomohl tomu, aby v Oxfordu byla po Halíkovi pojmenována hlavní posluchárna v budově Harris Manchester College.   

Podnikatelská minulost Luďka Sekyry by v případě, že by se zapojil do prezidentské kampaně, mohla řadu voličů odradit. Majitel společnosti Sekyra Group se totiž netají s přátelstvím s dalším známým lobbistou Romanem Janouškem. Před pár lety navíc vyplulo na povrch, že mu při privatizaci stavební firmy IPS pomáhali politici Vlastimil Tlustý a Ivan Langer. Prsty v celé kauze měl namočeny i zesnulý kmotr Mrázek.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

22:14 „Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

Předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší byl hostem v pořadu StandaShow youtubera Sta…