Tomu, co plánuje udělat s Libeňským mostem Babišův pražský lídr Stuchlík, neuvěříte

10.09.2018 14:05

Libeňský most v Praze je celé roky v katastrofálním stavu a v současné době mu dokonce hrozí demolice. Objevují se ale i iniciativy a aktivity brojící za zachování této „rarity“. Libeňský most je totiž mostem ze 30. let, který je postaven v kubistickém stylu. Kubismus v architektuře je přitom výsostně českou specialitou. Nicméně podle názoru Ministerstva kultury Libeňský most památkou není a město by jej mohlo zbourat. Tento výklad se zase nelíbí památkářům, kteří stanovisko ministerstva napadli.

Tomu, co plánuje udělat s Libeňským mostem Babišův pražský lídr Stuchlík, neuvěříte
Foto: JK
Popisek: Petr Stuchlík strhává oponu

Radikální plán přestavby Libeňského mostu v pondělí 10. září představil na tiskové konferenci kandidát hnutí ANO na primátora, byznysmen Petr Stuchlík. Podle Stuchlíka by se na přestavbu a rekonstrukci Libeňského mostu vypsala veřejná soutěž s vizí toho, že by most plnil nejen funkci komunikace, ale zároveň by byl i obytný. Vizi společně se Stuchlíkem představoval i architekt Jaromír Pizinger, který je autorem projektu.

Pizinger snil pode Stuchlíka o projektu obytného mostu již před mnoha lety. „Ten projekt mi připomíná vize Julese Verna,“ svěřil se Stuchlík s tím, že Pizingerův projekt obytného mostu je „úžasný“.

„Stojím tady s přesvědčením toho, že by se Praha měla vyvíjet dál. Je to samozřejmě kontroverzní téma, co zachovávat, co nezachovávat,“ sdělil Pizinger. „Vím, že k Libeňskému mostu existuje nějaká diskuse, zda zbourat, nezbourat, ale neexistuje žádná alternativa. Takže tohle je moje alternativa ze šuplíku,“ uvedl Pizinger s tím, že projekt vznikl jako jeho vize, kterou si uložil.

Petr Stuchlík 

Podle Stuchlíka by stavba mohla vylepšit obraz Prahy coby „moderního města, moderní metropole“ a rovněž by zhodnotila i nemovitosti v okolních městských částech.

„Jsem tu, abych otevřel debatu o architektuře v Praze. Je to o tom, jestli chceme držet to, co tu máme, anebo si řekněme, že Praha není skanzen, že je to rozvíjející se město. Je to i o tom, jestli dokážeme přivést něco nového, něco, co Prahu opět posune jako metropoli,“ uvedl Stuchlík.

Stuchlík dle svých slov doufá, že projekt obytného Libeňského mostu otevře diskusi o tom, „zda má Praha mít novou architekturu, zda má nová pražská architektura být vizionářská a velká, či zda chceme pouze Prahu konzervovat“.

„Já za sebe a hnutí ANO 2011 říkám jednoznačně, budujme, stavme a rozvíjejme Prahu tak, aby se v ní žilo lépe. Uděláme Prahu bohatší,“ uvedl Stuchlík s tím, že podle něj Pizingerova vize obytného mostu přispěje do diskuse o tom, jak by Praha měla vypadat.

Jaromír Pizinger

V části přebudovaného mostu by mohlo vzniknout cenově dostupné bydlení. Podle Stuchlíka by na mostě mohly být byty pro profese, které Praha potřebuje, pro lékaře, zdravotní sestry, hasiče či učitele. Naopak v lukrativnějších částech objektu by se měly nacházet byty, které by měly být dle Stuchlíka atraktivní a měly by se dobře prodávat, čímž by se stavba i částečně zaplatila.

Podoba nového Libeňského mostu

Obytné mosty s domy po stranách byly ve středověku v evropských městech poměrně obvyklou praxí. Známý historický most s domy se coby památka nachází v italské Florencii. V minulosti byl obytný most i v Paříži na místě dnešního Pont Saint-Michel. 

Petr Stuchlík a Jaromír Pizinger

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…