Topka začíná tlačit přijetí eura. Mohlo by to rozklížit koalici, zaznívá

19.5.2022 7:50 odp.

Vládní TOP 09 se snaží rozvířit debatu o možném přijetí eura, což by prý zkrotilo vysokou českou inflaci. Přijetí eura je ale jedním z témat, na kterém vládní pětikoalice shodu nenalézá, proti je zejména ODS. Podle ekonomického experta a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) by pro nás přijetí eura nebylo výhodné a i mnohé země s eurem se potýkají s vysokou inflací.

Topka začíná tlačit přijetí eura. Mohlo by to rozklížit koalici, zaznívá
Foto: FAEI.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

To, že se na tématu přijetí eura vládnoucí strany neshodnou, bylo jasné již před volbami, když se o tom nevedly žádné diskuse a možnost přijetí eura se neobjevila ani v programovém prohlášení. TOP 09, která přijetí eura podporuje, se ale nyní kvůli vysoké inflaci snaží na sociálních sítích otevřít diskusi na toto téma.

„Bavme se o tom, co by nám euro mohlo přinést. Inflace koruny oproti inflaci v eurozóně je téměř dvojnásobná. Zdražování je tedy vyšší, než kdybychom ho měli. Kurz koruny není tak stabilní jako kurz eura. Jen změna guvernéra České národní banky korunu velmi oslabila,“ uvedla strana na Twitteru.

 

 

Vstup do eurozóny podle TOP 09 nepřinese zdražování, jak tvrdí například zástupci ODS. „Na příkladu Slovenska vidíme, že se zdražení nekonalo a Slováci jsou s ním spokojení. Přijetí eura kvitují podnikatelé, pro které by se vše zásadně zjednodušilo. Dlouhodobě proto přijetí společné evropské měny prosazujeme. A nyní je správný čas tuto debatu otevřít,“ uvedla dále TOP 09.

K tématu se překvapivě vyjádřil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, podle kterého by na tom byla česká ekonomika s eurem lépe. „Nastal tak čas otevřít debatu o přijetí eura. Benefity společné měny převažují nad potenciálními riziky. Není na co čekat,“ prohlásil Válek podle serveru Echo24.cz. Ten navíc vyjadřuje názor, že topkařské přišlápnutí plynu může rozklížit koalici.

Proti přijetí eura ale dlouhodobě vystupuje zejména ODS, což by mohlo znamenat pnutí v rámci koalice SPOLU. Podle ekonomického experta a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) je přijetí eura zatím pro Českou republiku nereálné. „Přestali jsme totiž plnit veškerá maastrichtská kritéria, takže ani formálně nejsme na členství připraveni. I kdybychom je splňovali, tak by to pro nás nebylo výhodné. Diskutovat o tomu můžeme, ale když se oprostíme od ideologie politických preferencí, tak dneska více než kdy jindy převyšují náklady na členství v eurozóně nad potenciálními přínosy,“ vysvětloval Skopeček.

Někteří politici sice podle Skopečka v přijetí eura hledají řešení rekordní inflace, což je ale faktický nesmysl. „Když se podíváme na země eurozóny, najdeme státy s nízkou inflací, ale na druhou stranu i země s daleko vyšší inflací než Česká republika. Patří mezi ně Estonsko nebo i Nizozemsko, které bylo zakládajícím členem eurozóny,“ upozornil Skopeček s tím, že například v Estonsku je inflace na 19 % a v Nizozemsku na 11 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…