Topkař Plíšek přišel do ČT mluvit o Babišově kauze. Padala slova o ovlivňování státních zástupců ministrem Pelikánem

16. 8. 2017 21:38

Předseda sněmovní komise k únikům informací ze živých policejních spisů Martin Plíšek (TOP 09) ve středečním Interview ČT24 usedl proti moderátorce Světlaně Witowské. Vyjadřoval se především k policejní žádosti o vydání dvou poslanců – Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání.

Topkař Plíšek přišel do ČT mluvit o Babišově kauze. Padala slova o ovlivňování státních zástupců ministrem Pelikánem
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Plíšek, poslanec Parlamentu ČR

„Ty informace, které jsou v té žádosti obsaženy, jsou poměrně vážné. Já připomínám, že to byla před rokem a půl právě TOP 09, která nechala svolat mimořádnou schůzi ke kauze Čapí hnízdo, ale tu schůzi nejen hnutí ANO, ale také jeho koaliční partneři zametli pod koberec, takže do dneška nemá žádný výsledek,“ zlobil se v pořadu Plíšek.  

Informace, které jsou obsaženy v policejní žádosti, podle Plíška stačí. Zákonodárce je přesvědčen, že by bylo nejlepší pány Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání, aby o jejich vině či nevině rozhodoval soud. Zdá se mu nehorázné, že se Babiš brání tvrzením, že si připadá jako v totalitních padesátých letech minulého století. „Za tento absurdní výrok by se měl Babiš omluvit,“ doplnil k tématu Plíšek.

Policie všechny kauzy šetří pod dozorem státních zástupců, v souladu se zákonem a nemá smysl spekulovat o tom, jestli tam šlo o nějakou politickou objednávku, o které také mluví Andrej Babiš.

Plíšek odmítá přistoupit na Babišovu argumentaci, že policie obvinila poslance, přičemž policii řídí Milan Chovanec z konkurenční ČSSD, takže může jít o akci  „na objednávku“. Pokud bychom na tuto argumentaci přistoupili, můžeme říci, že ministerstvo spravedlnosti řídí Robert Pelikán z hnutí ANO a pod ministerstvo formálně spadají státní zástupci. Babiš by se tedy nemusel ničeho bát, protože Pelikán státní zástupce patřičně ovlivní. Jak úvaha o ministru Chovancovi, tak úvaha o ministru Pelikánovi se Plíškovi jeví jako absurdní a nesmyslná. Nevidí proto důvod přikládat jim váhu.

„A máte vy osobně něco proti Andreji Babišovi?“ ptala se moderátorka.

„Já mám něco proti jeho politickému stylu, to znamená proti zřejmé snaze privatizovat veřejnou moc, oligarchizovat českou společnost, koncentrovat do jedněch rukou politickou, ekonomickou a mediální moc. To není nic osobního, kdyby tam byl kdokoliv jiný a jmenoval se jinak, tak mi to bude vadit stejně,“ prozradil host.

Teď se objevilo podezření, že Babiš možná zneužil evropské dotace, a to v situaci, kdy říkává, že v České republice „všeci kradnú“. V minulosti mluvil také o tom, že ve sněmovně sedí pět zlodějů a je otázka, koho tím myslel, když teď policie žádá jeho vydání.

Pokud bude Babiš znovu zvolen poslancem, sněmovna bude o vydání šéfa hnutí ANO rozhodovat znovu. Plíšek rázně deklaroval, že TOP 09 se po podzimních volbách do sněmovny dostane a svůj názor nezmění. „Já vylučuji a nepřipouštím, že by TOP 09 nebyla v Poslanecké sněmovně,“ zdůrazňoval. A až TOP 09 ve sněmovně bude, jasně odmítne povolební spolupráci s hnutím ANO. V tomto smyslu nerozlišuje Andreje Babiše a hnutí ANO, protože ANO je Babišův projekt, on ho vymyslel, on ho vytvořil a on ho řídí, takže TOP 09 odmítá spolupracovat s tímto hnutím.

Ve druhé polovině rozhovoru došlo i na úniky informací ze živých policejních spisů. Komise, která se těmito úniky zabývá, se pokusí navrhnout jasné rozdělení kompetencí mezi Generální inspekcí bezpečnostních sborů a státními zástupci. Obě skupiny by se úniky odposlechů mohly zabývat a podle Plíška je třeba jasně rozdělit kompetence.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…