Topolánek bilancuje: Paroubek? Ne, mým rivalem byl Klaus

28.08.2011 21:57

Mirek Topolánek na jedné straně a Jiří Paroubek na druhé. Někdejší lídry dvou největších stran si jako soupeře pamatují téměř všichni. Z Topolánkova pohledu ale Paroubek jeho největším rivalem nebyl. Tím totiž byl vždy jen Václav Klaus.

Topolánek bilancuje: Paroubek? Ne, mým rivalem byl Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

"Od 15. 12. 2002 jsem měl na české politické scéně jediného rivala, a ten se nazýval Václav Klaus," řekl Topolánek v rozhovoru pro deník Právo. Ta doba ale už pominula. Topolánka teď víc než politika zajímá teplárenství. Navzdory tomu, že je stále členem ODS, nechystá se na kongres a nepředpovídá své domovské straně bůhvíjakou obrodu.

Nepředpovídá koneckonců ani Klausovi další politickou kariéru, ačkoli se spekuluje, že ani po svém odchodu z Hradu se nynější prezident nechystá opustit veřejný život. "Pokud bych si mohl dovolit spekulaci se znalostí Václava Klause a hlavně lidí kolem něj, tak si myslím, že Václav Klaus sám osobně v sedmdesáti letech tu sílu na vytvoření nové strany nemá. A nemá podle mě ani chuť," uvedl Topolánek.

Dokázal by si ovšem představit, že by Klause vyneslo do vrcholové politiky oslabení ODS. "Jestli se Klausovi podaří ODS oslabit natolik, že pro ni bude nakonec zajímavé se připojit k nějakým dalším subjektům a vytvoří Berlusconiho známý model sdružení stran před volbami, který on zastřeší, ať už fakticky, nebo jenom ideově, tak to je model, po kterém možná on touží," podotkl. "Protože ten mu umožňuje nejenom návrat do politiky, ale umožňuje mu případně si sednout klidně do křesla premiéra této země."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Nečas není vůdce a Sobotka je na tom ještě hůř

Topolánek se vyjádřil i ohledně současných lídrů dvou největších stran na obou stranách spektra, tedy ohledně nástupců svého a Paroubkova - Petra Nečase a Bohuslava Sobotky.

"Bojím se, aby osud Petra Nečase nebyl podobný osudu Vladimíra Špidly. Ten byl také v pozitivním smyslu ocejchován jako velmi slušný politik. Nicméně v jakési fázi absolutně neměl šanci prosazovat už žádné pozitivní kroky. A nakonec se skryl jako komisař v Bruselu a z politiky vlastně vypadl," zavzpomínal.

Nečas i Sobotka podle něj budí dojem tzv. slušných lidí. "Myslím si ale, že jim chybí schopnost vůdcovství. Dodal bych ovšem, že je Petr Nečas na tom o něco lépe. Bohuslav Sobotka vyhrál souboj s Michalem Haškem. Kdybych měl být jízlivý, tak bych soc. dem. doporučil, ať hledá toho třetího."

Čtěte:
Topolánek do politiky nechce. Zaměří se na teplo
Topolánek označil novinářku za mr*ku. Paroubek ztuhl a nechápal

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…