Topolánek je sice jako špatně popsaný list papíru, ale svou výrazností lidi při volbě prezidenta zaujme, říká Dienstbier

10.11.2017 23:23 | Zprávy

O funkci prezidenta se počátkem příštího roku utká jenom devět kandidátů, zbylých jedenáct nesplnilo zakonné podmínky, tedy nesehnalo podpisy padesáti tisíc občanů i poslanců nebo deseti senátorů, vyplývá to z informací ministerstva vnitra. Co uchazeče čeká a jaká je správná taktika v kampani, se ptal v pořadu Události, komentáře moderátor Lukáš Dolanský senátora a bývalého kandidáta Jiřího Dienstbiera, politologa Miloše Brunclíka a ředitele marketingové agentury Petra Andrýska.

Topolánek je sice jako špatně popsaný list papíru, ale svou výrazností lidi při volbě prezidenta zaujme, říká Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier nedávno řekl, že před pěti lety cítil, že dřív kandidování mělo větší smysl než teď. „Ano, ale mluvil jsem o své osobní pozici, ne obecně, je důležité, aby byli zajímaví kandidáti i v této prezidentské volbě,“ upřesnil s tím, že tehdy byl kandidátem sociální demokracie, která byla opoziční. Sdělil také, že mohl vést kampaň na tématech, jako jsou spravedlivý stát, dostupnost zdravotní péče, vzdělání, zatímco dnes převládají spíše kulturní témata, a to je značný rozdíl. „Je tu i znát větší napětí a strach, které souvisejí s evropskou migrační krizí,“ dodal.

Podle Dienstbiera je logické, že kandidáti hovoří o tématech, která jsou dnes zajímavá, a připouštějí, že prezident těžko zasáhne do zdravotnictví a vzdělání. „Je ale pravda, že celkovou atmosféru ve státě změnit lze, to Miloš Zeman dokázal, když společnost rozdělil,“ řekl s tím, že Zeman společnost strašil, aby jí následně mohl dělat ochránce.

Dienstbiera tvrdí, že je dobře, když současní kandidádi prezentují úplně jiný postup a snahu sjednocovat lidi než současný prezident. „Nabízejí představu, že můžeme být dobří, úspěšní a že dokážeme překonat krizi, to je správná role prezidenta,“ míní a dodává, že se kandidáti jen vymezují vůči aktuální situaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dah

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…