Totalitní ústav chc řídit pět zájemců. Mezi nimi francouzská historička i kontrolor

14.02.2014 15:55

O post ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se uchází pět kandidátů. Do konkurzu se podle očekávání přihlásil bývalý šéf vědecké rady ÚSTR Adrian Portmann von Arburg, bývalá členka vědecké rady Muriel Blaiveová, bývalý přechodný ředitel této instituce a nynější první náměstek Zdeněk Hazdra, někdejší vedoucí oddělení vydávání osvědčení protikomunistickým bojovníkům na Ministerstvu obrany Viktor Meca a bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Karel Světnička.

Totalitní ústav chc řídit pět zájemců. Mezi nimi francouzská historička i kontrolor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

ČTK o tom informoval mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. O všech uchazečích se v uplynulých týdnech už spekulovalo. Světnička přitom podal ve čtvrtek na ústav trestní oznámení, kopii zaslal ČTK. „Vedení ústavu ještě neobdrželo oficiální zprávu o trestním oznámení, takže se k němu ještě nemůžeme vyjádřit," reagoval Ryjáček.

Desetičlenná komise připraví doporučení pro Radu ÚSTR

Zároveň ČTK potvrdil, že ústav ve čtvrtek obdržel dopis od Platformy evropské paměti a svědomí, která trvá na pozastavení jeho členství. Podle platformy údajně nedokázal rozptýlit podezření na porušení jejích etických kodexů a infiltrovali se do něj komunističtí spolupracovníci. Ryjáček zároveň zpochybnil hodnověrnost dopisu. Pozastavení členství není podle něj ve stanovách platformy, může se jen vylučovat. „Pokud platforma pozastavení členství nepřehodnotí, tak od 15. února platí pro ředitelku ústavu pokyn vystoupit z platformy," uvedl. Stane se tak zřejmě v pondělí.

Rada ústavu dnes dopoledne otevřela zapečetěné obálky, které byly v trezoru, s přihláškami kandidátů a jejich koncepcemi. Ve výběrové komisi podle informací ČTK zasedla například historička umění Milena Bartlová, proděkan fakulty podnikohospodářské Jiří Hnilica a ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma a další historici, lidé z archivnictví i manažerské sféry.

Desetičlenná komise připraví doporučení pro Radu ÚSTR, která poté rozhodne. Výsledek konkurzu má hlavní rada oznámit do 30. dubna. Podle mluvčího Ryjáčka se ale předpokládá, že jméno bude známo už dřív. Hodnocení koncepcí se dneškem uzavřelo. S kandidáty se členové komise za přítomnosti rady sejdou 6. března. Vítěze soutěže jmenuje ředitelem rada.

Světnička mluví o podvodu

Kandidát Světnička, který podal trestní oznámení, uvádí několik trestných činů, včetně podvodu. Souvisí prý především s výběrovým řízením na ředitele ÚSTR. Vadí mu třeba údajné změny pravidel v průběhu tendru nebo nezveřejnění jmen členů výběrové komise. Světnička už v roce 2010 Radu ÚSTR zažaloval kvůli svému vyřazení z tehdejšího tendru na post ředitele ústavu.

Rada podle Světničky také až v průběhu podávání přihlášek výrazně změnila organizační strukturu ústavu, což je prý podvod vůči účastníkům tendru vzhledem k tomu, že měli dodat koncepci rozvoje a dalšího směřování ÚSTR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

21:42 Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

REPORTÁŽ Česko si po celý listopad připomíná třicáté výročí sametové revoluce. V Brně na téma sametu…