Totální změna? Uprchlíci pohřbili kancléře Rakouska a u našich sousedů rozhodně nezůstane jen u toho

10.05.2016 11:28 | Zprávy

Spolkový kancléř Rakouska Werner Faymann v pondělí 9. května překvapivě rezignoval na funkci předsedy sociálních demokratů a předsedy vlády Rakouska. Stalo se tak uprostřed druhého kola prezidentských voleb v zemi. V nich kandidát Faymannovy strany v prvním kole propadl. Faymann také reagoval na rostoucí rozkol uvnitř sociálně demokratické strany a ztrátu podpory.

Totální změna? Uprchlíci pohřbili kancléře Rakouska a u našich sousedů rozhodně nezůstane jen u toho
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Ve druhém prezidentském kole jsou nyní dva kandidáti, představitel populisticky laděných Svobodných Norbert Hofer a bývalý předseda Zelených, dnes nestraník Alexander van der Bellen. Volby ukázaly na velkou nepopularitu (a malou veřejnou podporu) současné koaliční vlády, kde tradičně vytvořili velkou koalici sociální demokraté a lidovci. Faymann podle svých slov rezignací reagoval na rostoucí kritiku ve straně a na nedostatečnou podporu, kterou měl. Je celkem jasné, že probíhající prezidentské volby Faymannův odchod poněkud uspíšily. Zahraniční komentáře, které psaly o výsledcích prvního kola prezidentských voleb a úspěchu kandidáta Svobodných jako o politickém zemětřesení nebo tsunami, se ukazují být prorocké.

Jenom jednou z příčin pro současný vývoj, i když příčinou výraznou, byla otázka uprchlické krize a jejího řešení. V jejím rámci nejprve Faymann podpořil otevřenou politiku Německa, aby poté, co do země přišlo na 90 tisíc žadatelů o azyl, přešel na stranu stále hlasitějších kritiků této politiky. Strana Svobodných v tomto kontextu sílila, protože kritika imigrační politiky je a historicky byla jedním z tradičních bodů jejího politického programu.

Náhlá rezignace má celkem jasné politické důsledky s těžko předvídatelným vyústěním: Rakousko bude hledat nového kancléře země a sociální demokraté potom nového předsedu. Koaliční lidovci se na expresní jednání o svém osudu ve vládě mají sejít během úterka 10. května. Pokud se rozhodnou vládu opustit, tak Rakousko budou čekat mimořádné volby v září 2016. Sociální demokraté mají nového předsedu naleznout snad během následujícího týdne.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…