Toto může Putinovi zlomit vaz, uvedla v ČT někdejší česká zástupkyně v Kyjevě

1. 9. 2014 11:15

O ruské nevládní organizaci „Matky vojáků Petrohradu“ bylo v poslední době hodně slyšet zejména v souvislosti s boji na východě Ukrajiny. Bývalá šéfka Českého centra v Kyjevě Dagmar Ostřanská považuje „Ruské matky“ za velmi vlivnou organizaci v rámci Ruské federace, jejíž hlas by mohl být v pokračujícím rusko-ukrajinském konfliktu slyšet stále hlasitěji. Vladimiru Putinovi by podle ní mohla zlomit vaz pouze ruská veřejnost, ovšem až poté, co občané dostanou objektivní informace o právě probíhajícím konfliktu.

Toto může Putinovi zlomit vaz, uvedla v ČT někdejší česká zástupkyně v Kyjevě
Foto: Archiv rodiny
Popisek: Paní Lenka s dcerou
reklama

Aktivistky před několika dny zveřejnily seznam ruských vojáků zabitých na Ukrajině, čímž na sebe strhly pozornost nejenom zahraničních novinářů, ale i ruských úřadů. Ty je, podle litery represivního zákona z roku 2012, téměř okamžitě zařadily na seznam „cizích agentů“.

Dagmar Ostřanská uvádí, že tato nevládní organizace působí na celém území Ruska téměř pětadvacet let, přičemž sdružuje takřka tři sta místních organizací. V rámci ruské společnosti tak má prý její slovo velkou váhu, o čemž prý svědčí i to, že mnozí označují „Ruské matky“ za nejhorší noční můru Vladimira Putina. Jeho administrativa se aktivistky snažila zdiskreditovat zařazením na seznam „cizích agentů“, což „Ruským matkám" podle bývalé šéfky Českého centra v Kyjevě sice může způsobit finanční potíže, položit by je to ale nemělo.

„Myslím si, že největším nepřítelem Vladimira Putina je ruská společnost. Pokud se otevřou informační kanály a občané budou objektivně informováni, mohou toto zastavit. Mohou Putinovi zlomit vaz,“ uvedla Ostřanská v odpovědi na otázku ohledně možnosti ukončení rusko-ukrajinského konfliktu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …