Toto prý uměl Chládek velice dobře. Odboráři z Rady VŠ ocenili jednání končícího ministra

29.05.2015 16:30

Předseda školských odborů František Dobšík i zástupci akademické obce, předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer a předseda České konference rektorů Tomáš Zima, u končícího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) ocenili jeho komunikativnost a ochotu jednat. Členka sněmovního školského výboru Martina Berdychová (ANO) ale naopak uvedla, že ministrovi se nedařilo dobře komunikovat s odbornou veřejností ani s neziskovým sektorem.

Toto prý uměl Chládek velice dobře. Odboráři z Rady VŠ ocenili jednání končícího ministra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr školství a tělovýchovy Marcel Chládek

Dobšík a představitelé akademické obce s ministrem přišli během jeho více než ročního působení do častého kontaktu, když se jednalo o problémech učitelů nebo novele vysokoškolského zákona. Ministra hodnotili v lepším světle než ve čtvrtek jiní politici a odborníci, kteří se vyjádřili, že Chládkovo odvolání českému školství jen prospěje.

Dobšík v rozhovoru s ČTK řekl, že končící ministr byl ochoten naslouchat. Zásadní rozhodnutí s odboráři konzultoval předem. "I když jsme se někdy neshodli, tak se snažil najít kompromis," doplnil.

Jako velmi komunikativního a vstřícného popsali Chládka také představitelé akademické obce. "Jednání o novele byla sice někdy tvrdá, ale korektní. Velmi oceňuji, že se podařilo dosáhnout konsensu," řekl ČTK Fischer. Také rektor Univerzity Karlovy Zima hodnotil pozitivně ministrův přístup k novele vysokoškolského zákona, která je po osmi letech práce řady ministrů ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. "Ministr Chládek se pravidelně účastnil jednání České konference rektorů, naslouchal problémům českého vysokého školství a řešil je," doplnil Zima v prohlášení pro ČTK.

Naopak poslankyně Berdychová hodnotila Chládkovo působení v ministerské funkci odlišně. "Náhlé personální změny, obtížná komunikace a nepředvídatelná rozhodnutí pana ministra nepřinášela tolik potřebnou stabilitu a vážnost resortu školství," poznamenala ve svém vyjádření.

Předseda Rady VŠ Fischer ocenil také to, že se ministerstvu pod Chládkovým vedením podařilo loni zabránit meziročnímu poklesu výdajů na vysoké školy. Škrty v rozpočtu hrozí tuzemským univerzitám i pro rok 2016, ale Chládek i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to označili za nepřípustné. Na druhou stranu se ale ani Chládkovi podle Fischera nepodařilo nastartovat diskuzi o střednědobém a dlouhodobém výhledu vysokého školství. Úroveň jeho financování totiž stále zaostává za úrovní vyspělých evropských zemí.

Jednání o rozpočtu na příští rok čeká Chládkova nástupce. Dobšík považuje za nezbytné, aby se podařilo vyjednat navýšení, o které Chládek poslední týden intenzivně veřejně usiloval. Vzhledem k tomu, že do ministerského křesla zřejmě usedne zástupce sociální demokracie, měla by být zachována kontinuita.

Dobšík jako předseda školských odborů začínal v roce 2003 za ministryně Petry Buzkové. Chládek je už desátým ministrem, kterého zažil. "Určitě to neprospívá stabilitě v resortu," poznamenal. Často musí navazovat kontakt s novými ministry. "Odbory jako sociálního partnery respektovali všichni bez ohledu na stranickou příslušnost. Ale ministři ze sociální demokracie měli jasnější zadání, že úředníci mají více komunikovat," dodal.

Zatímco předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval i šéf České unie sportu Miroslav Jansta ve čtvrtek Chládkovi poděkovali za jeho aktivity v oblasti sportu, expert ANO na tuto oblast Jiří Holeček dnes nešetřil kritikou. "Ministr Chládek za rok a půl nevytvořil návrh koncepčního řešení podpory sportujících dětí, mládeže, jejich trenérů a sportovních instruktorů. Přitom mu to ukládá programové prohlášení vlády a koaliční smlouva. Jeho hospodaření s veřejnými prostředky určenými pro oblast sportu bylo děsivé," uvedl poslanec, jenž ministra kritizoval dlouhodobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

11:11 Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

„Toho si nejsem vědom," odpověděl kapitán Josef Kurfiřt na otázku, jestli základnu, kde nyní žije, n…