Toto strašně naštvalo vládu Ukrajiny

02.02.2016 14:02

Francouzský dokumentarista a investigativní novinář Paul Moreira se se svým štábem podíval do Iráku, do Somálska či do Afghánistánu, odkud poskytl šokující obrázky o tamní realitě. Jeho nejnovější počin ukazuje události během Majdanu na Ukrajině. Podle některých kritiků a samotné ukrajinské vlády se však jedná o ukázkovou ruskou propagandu, která by se nikdy neměla dostat do francouzské televize.

Toto strašně naštvalo vládu Ukrajiny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Strážci euromajdanu nemají novináře moc v oblibě
reklama

Ukrajinská vláda protestuje proti odvysílání dokumentu o Majdanu z dílny francouzského novináře Paula Moreiry. „Masky revoluce“, jak zní název posledního Moreirova díla, jsou podle ukrajinského ministerstva zahraničí pouhou kremelskou propagandou. Francouzská Canal+ TV by měla podle nich zcela přehodnotit svou redakční politiku.

Canal+ TV o Maskách revoluce inzeruje, že „Paul Moreira odkrývá masku současné Ukrajiny a provádí vyšetřování přímo na palebné čáře v nové ‚studené válce mezi Východem a Západem‘.“

„Verze událostí na Ukrajině, kterou tento film zobrazuje, lahodí uším stoupenců konspiračních teorií a proruských propagandistů,“ zní facebookové vyjádření ukrajinského velvyslanectví v Paříži. Jedná se podle nich o pamflet, jenž dezinformuje o skutečném průběhu celé situace. Stanici Canal+ TV dokonce Ukrajina nabídla seznam faktů, které je třeba doplnit a uvést na pravou míru.

Russia Today vydala i část Moreirova vyjádření k jeho kritikům. „Věděl jsem, že budu čelit silné opozici, že budu obviněn z toho, že nahrávám do rukou Putinovi, že používám prvky propagandy. Nečekal jsem ale, že se setkám s takovým popíráním všeho hraničícím až s hysterií... Nazvali mě i teroristou na výplatní pásce Putinových tajných služeb,“ řekl Moreira.

Ukrajinská vláda však není jediná, kdo kritizuje Moreirovu práci. Charkovská organizace na ochranu lidských práv (ChPG), působící na Ukrajině již od počátku 90. let, se na svém webu vyjádřila na Moreirovu adresu velmi nelichotivě.

Dokument totiž průběh celého ukrajinského konfliktu popisuje velmi selektivně, nepídí se po příčinách, kvůli kterým k Majdanu vůbec došlo, a nezaobírá se ani časovou posloupností jednotlivých událostí. Dokonce se ani neobtěžoval získat celkem jednoduše dostupná data o počtu mrtvých během masakru v Oděse, a to i přesto, že Moreira kontaktoval novinářku Tatjanu Gerasimovovou, členku skupiny 2. května, občanské iniciativy složené nejen z novinářů, kteří se snažili dohledat pravdu o všem, co se tehdy událo.

„Taková propaganda je již standardem v Kremlu loajálním Rusku a proruských médiích. Tlačí se premisa, že Západ – kde USA jsou hlavním zloduchem – vyprovokoval krajně pravicový převrat a pokusil se zahladit jeho zločiny,“ tvrdí organizace ChPG.

Podobně se do dokumentu opřel i francouzský novinář Sebastian Gobert, žijící na Ukrajině. Ten považuje Moreirovo dílo za výplod doby, ve které neprobíhá ani tak informační válka, jako spíš „válka PROTI informacím“. Moreira se podle něj zpronevěřil svým někdejším ideálům a podal jasný, černobílý a velmi selektivně stvořený pohled na vysoce komplexní konflikt, ve kterém ani jedna strana nemá čistý štít.

„Nepředstírám, že jsem viděl nad Majdanem vlajky batalionu Azov – přestože k jeho vytvoření došlo až dva měsíce po konci revoluce. Nepoužívám argument, že na Krymu proběhlo referendum pro připojení se k Rusku, aniž bych nezmínil tu část příběhu, kdy ruské jednotky došly na Krym ještě před referendem,“ píše Gobert a dodává, že neexistuje černá a bílá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…