Transparency International varuje: Nový úřad dohlížející na financování stran možná do voleb nevznikne

04.02.2016 11:43

Organizace Transparency International (TI) vyzvala koalici i opozici k urychlenému projednání předpisů o financování politických stran. Pokud je poslanci rychle neposunou k druhému a třetímu čtení, hrozí, že nebudou platit v příštích sněmovních volbách. Strany podle ředitele TI Davida Ondráčky sice zveřejňují informace nad rámec zákonných požadavků, bez speciálního úřadu pro kontrolu financování zřízeného podle nového zákona se ale nelze posunout dál.

Transparency International varuje: Nový úřad dohlížející na financování stran možná do voleb nevznikne
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Šéf Transparency International David Ondráčka v pořadu Hyde Park

Ondráčka považuje riziko, že Sněmovna v tomto volebním období předpisy o financování stran nestihne projednat, za reálné. I kdyby podle něj schvalování šlo hladce, bude do příštích sněmovních voleb velmi málo času, aby byl dohledový úřad zřízen. „Jsou tu zájmy, aby zákon nefungoval během příštích sněmovních voleb,“ řekl Ondráčka na tiskové konferenci.

Organizace oceňuje to, že větší politické strany zveřejňují informace i nad rámec toho, co jim přikazují zákony. Například zřízení transparentního účtu však neznamená, že o financích politických uskupení je přehled. Strany podle pedagoga Vysoké školy ekonomické Petra Vymětala například „dotují“ transparentní účty z jiných neveřejných.

Transparentní účty stran někdy nejsou zcela transparentní

„Některé strany (transparentní účet) zřídily pozdě, u některých se soustředí jen na příjmy. Získáte tak přehled o tom, kdo je dárcem, ale vedle toho mají strany další účty,“ řekl Vymětal. Z těch pak podle něj financují například běžný chod strany či marketingové kampaně. Transparentní účty také často neodhalují výdaje.

Transparentní účty v kampani poprvé využili kandidáti v přímé prezidentské volbě před třemi lety. Strany je zatím povinně zřídit nemusí, většina to dělá dobrovolně.

Podle novely, kterou poslanci v říjnu podpořili v prvním čtení, by vedle povinnosti zavést transparentní účty a zřízení kontrolního úřadu byly také omezeny rozpočty stran na jednotlivé druhy voleb. Změna pravidel má platit od roku 2017, na letošní volby se tedy vztahovat nebude.

TI se chystá v letošních krajských a senátních volbách věnovat monitoringu financování stran podobně jako ve všech volbách od prezidentských v roce 2013. Výsledky monitoringu, jehož začátek je naplánován už na únor, budou dostupné na webu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…