Trapná dvacetiletá diktatura domovních důvěrníků. Karel Schwarzenberg sepsal text o československé normalizaci

23. 8. 2017 20:20

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se na blogu serveru Aktuálně.cz ještě jednou vrátil ke 21. srpnu 1968. Zavzpomínal na uprchlíky z Československa i na „diktaturu domovních důvěrníků“.

Trapná dvacetiletá diktatura domovních důvěrníků. Karel Schwarzenberg sepsal text  o československé normalizaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Asi měsíc před příjezdem okupačních sovětských tanků se byl Karel Schwarzenberg poprvé po letech podívat doma. To, co v Československu viděl, ho nadchlo. Zároveň ale tušil, že moc sídlící v Kremlu nebude tohoto svobodného ducha tolerovat. O pár týdnů později se mu bohužel tento názor potvrdil. Tanky Varšavské smlouvy zadupaly svobodného ducha do země.

„To opravdu trapné bylo, že po těch různých čistkách během padesátých let byla i komunistická strana zbavena valné většiny svých inteligentnějších členů a vůdců. To, co nastalo, byla diktatura domovních důvěrníků. Mnohem nižší úroveň průměrných funkcionářů. Byla to pouze trapná jedenadvacetiletá dohra toho, co komunistický převrat v roce 1948 napáchal,“ napsal Schwarzenberg.

Celý komentář naleznete zde.

„Celý režim nakonec skončil vlastní neschopností. Jak známo, konec Varšavské smlouvy i RVHP nebyla revoluce, nebyla to ani invaze cizí armády, nýbrž prostý krach. Byl to bankrot. Sovětská říše se rozpadla, a tak i u nás skončila vláda KSČ, jejíž vedení bylo zcela bezradné,“ připomněl kníže.

Politický matador je přesvědčen, že je jen dobře, když se tento režim zhroutil a my můžeme budovat svobodnou republiku. Ale neměli bychom zapomínat na lidi, kteří zemřeli rukou okupačních sovětských vojsk, nebo na Jana Palacha či Jana Zajíce, kteří se hrdinně pokusili probudit svou zemi z letargie. Neúspěšně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

16:30 Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opřel do ceny Český lev. Podle něj šlo jen o filmovou párty. A dos…