Trenér Růžička kvůli obviněním z korupce skončil u reprezentace. A toto k tomu říká Alois Hadamczik

09.06.2015 20:01

Vladimír Růžička rezignoval na post hlavního trenéra české hokejové reprezentace. Reagoval tak na kauzu údajné korupce týkající se jeho osoby z působení v pražské Slavii, podle které měl spolu s kamarádem Jiřím Moučkem dostat od několika rodičů peníze za to, že jejich děti budou moci dál hrát hokej. V prohlášení Růžička odmítl veškerá obvinění z korupce a bude se proti nim bránit. Osobnosti k tomu dodávají.

Trenér Růžička kvůli obviněním z korupce skončil u reprezentace. A toto k tomu říká Alois Hadamczik
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Vladimír Růžička, český hokejový trenér a bývalý hokejový útočník

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička čelí podle Českého rozhlasu vážnému podezření, že chtěl při svém působení ve Slavii spolu s kamarádem Jiřím Moučkem od několika rodičů peníze za to, že jejich děti budou moci dál hrát hokej. Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král svolal kvůli této kauze na středu mimořádné jednání výkonného výboru ČSLH.

Podezření z korupce

„Dosud byl, jak všichni víme, znám jeden podivný případ, s nímž oznamovatel přišel na veřejnost až po roce. Ale tohle už výrazně poškozuje jméno českého hokeje,“ uvedl Král pro Blesk. „Zatím mám takové informace, že se vše týká věcí, které se děly výlučně v jednom klubu, ale má to velmi negativní dopad na celý hokej,“ řekl Král, který je momentálně ve Švýcarsku.

Pokračuje tak kauza z dubna, kdy Miroslav Palaščák zveřejnil nahrávku ze skryté kamery, podle které měl Růžičkovi údajně zaplatit 500 000 korun za to, že jeho syn bude působit ve Slavii. Kouč národního týmu a zároveň nově trenér extraligového nováčka Chomutova už čelí v této kauze trestnímu oznámení kvůli podezření z korupce.

V dubnu během přípravy před domácím mistrovstvím světa v Praze Král uvedl, že ctí presumpci neviny a nařčení Růžičky i podání trestního oznámení nepovažuje za důvod, aby úspěšného kouče z funkce odvolal. Růžička má kontrakt u národního týmu na příští sezonu. V Praze skončil kouč mistrů světa z let 2005 a 2010 s týmem stejně jako loni v Minsku čtvrtý.

Janek Kroupa informuje...

Podle Českého rozhlasu nabídku pro svého syna dostal údajně i Josef Ptáčník. „Říkal mi pan Mouček, že by mu sehnal místo v Mostě, že by mu to Růžička zařídil, když dám 150 tisíc,“ prohlásil Ptáčník o době, kdy byl jeho potomek hráčem pražského klubu.

Podle reportáže prý za Ptáčníkem přišel Mouček, který se pohyboval v hokejové Slavii v době, kdy tam působil i Růžička. Zda po příslibu peněz zapůsobil přímo Růžička, si Ptáčník potvrdit netroufl.

„Do toho fakt nevidím, aby nebyly spekulace, ale můžu říct, že v Mostě na něj čekali, v Mostě to měl zařízený, věděli o něm, takže prostě vyfasoval výstroj, začal s nimi trénovat, odehrál přátelák, dal góla, dařilo se mu,“ popisoval Ptáčník. „Ale já jsem nesehnal ty peníze, takže ho během čtrnácti dnů vyhodili,“ dodal.

Mouček podle autora reportáže Janka Kroupy všechna podezření mimo záznam odmítl, ale vyjádřit se nechtěl, protože mu to zakázal advokát.

Růžičkův právní zástupce Vít Kučera obvinění důrazně odmítl

Další rodiče se se svými zkušenostmi rozhodli podělit s Českým rozhlasem anonymně. Paní Jana prý jednala přímo s Růžičkou. „Synovi byla nabídnuta smlouva v hodnotě 5 000 korun s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněná jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem, který bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to 300 tisíc korun,“ uvedla. Peníze prý nakonec nezaplatila.  

Paní Jarmila tvrdila, že si Růžička řekl telefonicky o peníze za přestup. „Bylo to telefonicky a bylo to tedy o sto tisíc, ale prostě jsem to zamítla. Bohužel jsem nedisponovala těmito prostředky a nebyla jsem tak bohatá, abych si to mohla dovolit,“ řekla s tím, že by údajně Růžička zařídil, že by syn šel hrát do první ligy do Brna. Růžička se odmítl vyjádřit a podle reportáže mu to také zakázal jeho právník.

Růžičkův právní zástupce Vít Kučera obvinění, která zazněla v Radiožurnálu, důrazně odmítl. „Pan Růžička se nikdy nedopustil ničeho nezákonného a všem nařčením se bude aktivně bránit. Aktuální vývoj situace okolo pana Růžičky vnímáme jako pokračování cíleně vedené kampaně směřující k poškození jeho dobrého jména,“ uvedl pro ČTK Kučera.

„Na zveřejněná anonymní tvrzení bohužel není možné jakkoliv reagovat, nicméně neexistuje a ani nemůže existovat jakýkoliv důkaz, který by uvedené informace dokládal,“ navázal Kučera. „Je však nutné zdůraznit, že pan Růžička jako sportovní manažer standardně diskutoval o klubových financích spojených s přestupy hráčů či jejich oficiálním výchovným, avšak vždy v souladu s obecně závaznými právními předpisy i regulemi ČSLH,“ dodal.

Situace se mění

Členové výkonného výboru, které oslovila ČTK, nechtějí předbíhat událostem a jsou při odhadování vývoje celé kauzy opatrní. Vědí však, že je čeká hodně složité jednání.

„Vůbec netuším, jaký bude mít celá věc vývoj. Je ale samozřejmě něco jiného, když pan Palaščák s něčím najednou vyjde na veřejnost po dvou letech a když teď těch obvinění vyjde na světlo mnohem více,“ připustil Otakar Černý.

Růžičkův konec na reprezentační střídačce se ale zdá být pravděpodobný. Nasvědčuje tomu i vyjádření samotného Krále z poloviny dubna. Přes slova o presumpci neviny tehdy přiznal, že kdyby se celý případ stal například v listopadu, postupoval by jinak a zvažoval by Růžičkovo nahrazení nebo pozastavení výkonu funkce.

„Svůj názor na věc bych chtěl prezentovat nejprve ostatním členům výboru než médiím, ale mohu říci, že při kauze Růžička očekávám bouřlivou diskusi,“ uvedl další z členů výkonného výboru Bedřich Ščerban.

Také on připustil, že situace v porovnání s obdobím před dvěma měsíci je odlišná. „Ano, ten výkonný výbor se svolává takto mimořádně ze dne na den i proto, kolik obvinění se nyní objevilo. A všichni členové musejí odložit cokoliv ostatního, protože tohle má velkou důležitost. Jde o kauzu, která poškozuje český hokej, a je určitě třeba ji řešit. A mohu stoprocentně zaručit, že ji budeme řešit velmi důsledně,“ prohlásil Ščerban.

Je to smutné a škodí to hokeji, shodují se osobnosti

Pro server Lidovky.cz se k Růžičkově kauze vyjádřila řada osobností, mezi jinými i Alois Hadamczik, Růžičkův předchůdce ve funkci, nebo někdejší slavný brankář Dominik Hašek.

„Nemůžu mluvit za druhého člověka. V žádném případě si nedovolím mluvit za Vladimíra Růžičku, ale určitě je celá ta kauza nepříjemná jak pro něj, tak pro český hokej. V každém případě mě zajímá, kde je pravda,“ prohlásil Hašek. Smutek vyjadřuje i Hadamczik, který se domnívá, že to českému hokeji velmi uškodí, především slušným trenérům, kterých zná dost.   

„Mám v hokeji dobré zkušenosti a znám poctivé lidi, takže mě to mrzí. Je to člověk, který to nepotřeboval, a takové věci by neměl dělat. Hokej je kolektivní hra a dělá ho hodně lidí, jsme rádi za každého rodiče, že to dítě přinese, abychom to mohli dělat. Já jsem z toho smutný, protože to vrhá špatný stín na všechny trenéry,“ posteskl si Růžičkův předchůdce na postu trenéra.

Na nečisté prostředí v hokeji upozorňuje i další slavný trenér, Luděk Bukač, který se ostře vyjadřoval už v nedávném pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Trápí ho především situace v mládežnickém hokeji, kde rodiče mají často pocit, že se s nimi a jejich dětmi nezachází férově.

O korupčních problémech v hokeji, které je třeba systémově řešit, hovoří i lidé z Transparency International.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…