Trestat dezinformace! žádají Brusel novináři. I čeští, tihle. A EU platí nový orgán

16.06.2020 7:27

Evropští novináři, včetně Syndikátu novinářů ČR, vydavatelé a Asociace soukromých televizí žádají Evropskou komisi, aby postupovala důrazněji v boji proti šíření dezinformací. Podle jejich názoru nastal čas, aby za šíření dezinformací padaly sankce, ale současně byla zachována novinářská svoboda pro ty, kdo dezinformace nešíří. Česká eurokomisařka Věra Jourová se obrátila na internetové giganty a popsala jim, jak by měly v boji s dezinformacemi postupovat.

Trestat dezinformace! žádají Brusel novináři. I čeští, tihle. A EU platí nový orgán
Foto: Repro Youtube
Popisek: Eurokomisařka Věra Jourová v Otázkách Václava Moravce
reklama

Média žádají Evropskou unii, aby důrazněji vystupovala proti šíření dezinformací na internetu, především prostřednictvím Googlu, Facebooku a dalších velkých internetových hráčů. O výzvě k tvrdšímu postupu proti šiřitelům zavádějících informací napsal server Euractiv. Žádost o tvrdší postup proti šíření nepravd navazuje na  bruselskou prezentaci, která popisovala, jako největší lži, nesmysly a zavádějící informace se na internetu šíří o nemoci covid-19.

Anketa

Měl by být Xaver Veselý ODVOLÁN z Rady ČT?

3%
97%
hlasovalo: 12175 lidí

Výzvu médií podepsali představitelé Evropské federace novinářů, Evropské rady vydavatelů a Asociace komerčních televizí v Evropě. Členem Evropské federace novinářů je za Česko Syndikát novinářů ČR. Signatáři ve výzvě  adresované EU prohlašují, že jsou „znepokojeni vzestupem on-line dezinformací během pandemie“, což mělo „ničivý dopad na úsilí v oblasti veřejného zdraví“.

V roce 2018 se sice zrodil kodex, který zavazuje internetové hráče dezinformacím čelit, ale podle představitelů uvedených organizací se tento kodex sepsaný v roce 2018 ukázal jako nedostatečný a je třeba přijmout účinnější opatření v boji s dezinformacemi. Volají po zavedení „smysluplných sankcí“, které přimějí internetové hráče v boji s dezinformacemi skutečně konat. Současně by ale přijatá opatření měla zajistit svobodný prostor pro práci novinářů, měla by zachovat redakční svobodu, a tím posílit ta média, která dezinformace nešíří.

Česká eurokomisařka Věra Jourová, která má boj s dezinformacemi na starosti, vyzvala internetové giganty, aby potírání dezinformací věnovali více času, protože tak činí ve vlastním zájmu. V očích uživatelů stoupne jejich důvěryhodnost. Jourová má za to, že internetoví hráči mají analyzovat povahu dezinformací, jejich cílovou skupinu, ale také geopolitický původ dezinformace.

V italské Florencii byla navíc 1. června uvedena do provozu Evropská observatoř digitálních médií (EDMO), jejímž cílem je analyzovat dezinformace. Financována je z rozpočtu EU a působí v ní odborníci na mediální gramotnost.

„Dezinformace stále více ohrožují naše demokratické společnosti a musíme proti nim bojovat. Při tom budeme hájit [evropská] základní práva a hodnoty včetně svobody projevu a informací,“ uvedla při zahájení EDMO v pondělí evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová s dovětkem, že je třeba ověřovat informace, které se po internetu šíří a zjišťovat, do jaké míry jsou pravdivé.

Pracovníci EDMO budou analyzovat důvody šíření dezinformací, ale i techniky a metody využívané k jejich šíření. Vedle toho vytvoří EDMO materiály určené jak pro učitele, tak pro širokou veřejnost, v nichž bude popsáno, jak se mohou dezinformace šířit a v čem spočívají rizika šíření dezinformací. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…