Trestní oznámení na Nečase kvůli amnestii je nesmyslné, míní právník

30.03.2013 9:45

Premiér Petr Nečas (ODS) čelí trestnímu oznámení pro spolupodpis amnestie který údajně nekonzultoval s vládou. Toto trestní oznámení na něj podal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle právníka Jana Vučky je toto trestní oznámení nesmyslné a mělo být zamítnuto. Premiér totiž odsouzen nebude, přičemž za tím nebude ukryta nějaká justiční mafie. Komentář odborníka přinášejí sobotní Lidové noviny.

Trestní oznámení na Nečase kvůli amnestii je nesmyslné, míní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

"Kolikrát jsme slyšeli kritiku politiků a jejich zbytečných trestních oznámení, kterými se snaží přenést politické půtky do trestněprávní arény. Pokud ale takové nesmyslné podněty berou trestní orgány vážně a pokud je – místo okamžitého vyrozumění oznamovatele o odložení – postupují a zatěžují jimi další orgány, pak nemají právo kritizovat. Za práci navíc si mohou samy a politici jen činí, co jim je dovolováno," poznamenává právník, která v minulosti působil i v pozici státního zástupce.

Státní zastupitelství mělo podle právníka toto trestní oznámení smést ze stolu a fakt, že tak neučinilo, prý svědčí o jisté zbabělosti státních zástupců, kteří alibisticky předali věc dál bez toho, aniž by logicky vyhodnotili, že jde o nesmysl a celou věc utnuli hned v zárodku. Skutečnost, že se premiér nedopustil trestného činu totiž podle Vučky pozná již student prvního semestru Ústavního práva, neboť se dozví, že vláda může nést odpovědnost i za to, co premiér učinil sám.To je dobře vidět např. tehdy, když premiér podá demisi. Automaticky tak končí vláda jako celek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …