Třetí dávka možná už v září

15.06.2021 7:21

Nejstarší čeští občané byli dvěma dávkami vakcíny proti covidu naočkováni již v lednu nebo v únoru tohoto roku a odborníci hledají odpověď na otázku, kdy bude dobré jim poskytnout dávku třetí. Vzhledem k tomu, že nemoc covid-19 i vakcíny proti ní jsou nové, chybí dostatek dat, jak dlouho člověka ochrání první dvě dávky. Jindřich Vobořil z neziskové organizace Podané ruce volá po přeočkování seniorů v září. Vakcinolog Marek Petráš však nabízí jiný pohled.

Třetí dávka možná už v září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Návštěva předsedy vlády Andreje Babiše v Národním očkovacím centru, kde proběhla generální zkouška očkování proti nemoci covid-19

V České republice tento týden poprvé teploty překročí třicítku a léto se konečně ohlásí v plné parádě, ale odborníci už teď řeší otázku, jak postavit co nejpevnější hráz, proti možné další podzimní vlně covidu. Jednou z možností je posílit obranyschopnost organismu třetí dávkou vakcíny. Ale kdy přesně ji aplikovat?

Vakcinolog Marek Petráš ve vyjádření pro Seznam Zprávy uvedl, že na třetí dávku vakcíny je ještě čas.

„Kritická epidemická situace z jara je zatím neopakovatelná. Díky masivnímu očkování i prodělané nemoci je velká část populace chráněná. Ta či ona mutace sice může částečně prolomit ochranu, ale závažných případů bude dramaticky míň,“ naznačil vakcionolog Petráš.

Šéf neziskové organizace Podané ruce Jindřich Vobořil proti tomuto názoru staví studii, podle které už teď nemá asi 14 procent seniorů nad 65 let dost protilátek, přestože byli očkovaní, a volá po tom, aby byla třetí dávka vakcíny aplikována v této skupině již v září.

Podle Petráše je však důležitější teď proočkovat co největší část populace a pokusit se dosáhnout kolektivní imunity.

Staronový ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch vidí ještě jednu cestu k posílení ochrany seniorů - v proočkování personálu domovů pro seniory a u poskytovatelů sociálních služeb. Zatím očkování odmítlo asi 40 procent zaměstnanců z domovů pro seniory. „To je nezodpovědnost a sobeckost těch lidí, kteří neudělají to základní, co mají. A to pro ochranu nejen sebe sama, ale i těch klientů domovů. V tom vidím problém,“ zdůraznil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…