Tripartita projedná dopady Zelené dohody na ČR a plán obnovy

22.02.2021 6:30

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes chystají jednat o dopadech Zelené dohody pro Evropu na Česko a o národním plánu obnovy po epidemii.

Tripartita projedná dopady Zelené dohody na ČR a plán obnovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Tripartita by měla debatovat také o dosavadním i budoucím čerpání evropských dotací a o postupu digitalizace státní správy. Odboráři a podnikatelé chtějí s ministry a ministryněmi diskutovat i o opatřeních proti epidemii.

Zelená dohoda pro Evropu představuje plán Evropské komise na ochranu klimatu. Tripartita o něm jednala v prosinci. Zaměstnavatelé i odboráři kritizovali to, že chybí analýzy dopadů na jednotlivé členské státy. Chtějí znát vliv na český automobilový průmysl a další sektory, celou ekonomiku, regiony i sociální situaci obyvatel.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů debatovali loni také o národním plánu obnovy. ČR ho musí Evropské komisi předložit nejpozději do konce dubna. Podle podkladů k minulému jednání by republika mohla získat kolem 7,3 miliardy eur (nyní zhruba 188,7 miliardy korun), z toho asi polovinu v příštích dvou letech.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že odbory chtějí jednat i o opatřeních v době epidemie. Zmínil kompenzace pro zaměstnance a příplatky pro zdravotníky. Odboráře zajímá také to, zda vláda plánuje nařídit nějaká omezení v továrnách. Zaměstnavatelé mimo jiné opakovaně požadovali posílení testování a zrychlení očkování. Mnohé firmy chtějí své zaměstnance testovat a očkovat samy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…