Trochu jiný pohled na řecké referendum. Lze jej prý vnímat i jako hřebíček do bruselské rakve

12.07.2015 20:54

Profesor mezinárodní politické ekonomie z Harvard University Dani Rodrik v komentáři pro server project-syndicate.org popsal, pro co vlastně Řekové hlasovali minulý týden. Nešlo prý totiž primárně o ekonomiku, šlo o hřebíček do rakve těch, kteří by rádi národní suverenitu jednotlivých členů EU svěřili do rukou Evropské komise a Evropského parlamentu.

Trochu jiný pohled na řecké referendum. Lze jej prý vnímat i jako hřebíček do bruselské rakve
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Před týdnem Řekové řekli světu, že v EU stále existuje národní suverenita. Je to národní suverenita, která říká, že si dlužníci rozhodnou, jak chtějí splácet své dluhy, což z ekonomického hlediska není právě nejlepší, ale stalo se. Podle Rodrika rozhodně nejde ani o projev demokracie. Řekové jen ukázali, že svou demokratickou vůli považují za důležitější než demokratickou vůli Němců, Slováků, Litevců či Lotyšů. Pokud by se někdo v referendu zeptal jich, s téměř absolutní jistotou by odhlasovali pokračování úsporného programu v Řecku. Jak řekl jeden senior z Lotyšska, jehož země také prošla tvrdým úsporným programem: My jsme se ze své lekce poučili. Proč by se Řekové neměli poučit ze stejné lekce?“

Řecké referendum tak nebylo ani tak projevem demokracie, ale jasným vzkazem, že kolébka demokracie nechce přijít o svou suverenitu. „A to je to, co je tak nebezpečné pro Evropu. Evropská unie, a ještě více eurozóna, byla postavena na předpokladu, že výkon státní svrchovanosti v průběhu času vymizí. Zřídka to bylo vyloveno nahlas; po tom všem, co se v Evropě stalo, je svrchovanost populární. Ekonomická integrace ale zúžila prostor národních vlád k vykonávání suverénních akcí a věřilo se, že tyto akce se nebudou odehrávat příliš často. Řecké referendum však zřejmě zatlouklo poslední hřebík do tohoto plánu,“ konstatuje profesor.

Celý text v angličtině najdete zde

Řekové si tedy rozhodli, že půjdou vlastní cestou, teď je ještě otázkou, zda k tomu budou mít dost odvahy, jestli se skutečně vrátí k národní měně i se všemi riziky, která to přinese.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

4:39 ,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

„Nesouhlasím s názorem pana prezidenta, ke kterému se teď přidává premiér Babiš a někteří další poli…