Trump odstoupil od klimatické dohody. Už se nebudete Americe smát, vzkázal světovým politikům

01.06.2017 22:37

Spojené státy americké odstoupily od klimatické dohody z Paříže podepsané v roce 2015. Prezident Donald Trump oznámil, že je pro jeho zemi neúnosně drahá, a pokud mají další země zájem, je připraven vyjednávat o nové dohodě, která bude spravedlivější.

Trump odstoupil od klimatické dohody. Už se nebudete Americe smát, vzkázal světovým politikům
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Dohoda byla podle Trumpa extrémně nevýhodná pro USA a jejich ekonomiku. „Nechceme, aby se nám ostatní lídři smáli. Už to dělat nebudou,“ varoval. Konkrétně se odstoupení od smlouvy projeví zastavením plateb do klimatických fondů.

Spojené státy jsou připraveny vyjednávat s dalšími zeměmi o nové klimatické dohodě, která nebude další země tolik zvýhodňovat. Trump věří, že se takový kompromis podaří najít. „Pokud ano, bude to skvělé. Jestli ne, také to půjde,“ sdělil ve sledovaném vystoupení na zahradě Bílého domu.

Okamžitě po Trumpových slovech vystoupil eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu Miguel Arias Cañete a vyjádřil hlubokou lítost nad krokem USA. Zároveň však celý svět ujistil, že může počítat s Evropskou unií jako s lídrem boje proti klimatickým změnám.

Vyjádřil se i Trumpův předchůdce Barack Obama, který Pařížskou dohodu před dvěma roky podepisoval. „Prezident a jeho vláda zahazují budoucnost,“ uvedl v prohlášení.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…