Trump už si vybral šéfa tajných služeb: Bude jím prý bývalý velvyslanec v Německu

06.01.2017 9:22

Pod prezidentem Barackem Obamou vede tajné služby James Clapper, jenže ten už oznámil, že složí funkci, jakmile 20. ledna složí prezidentskou přísahu Donald Trump. Ten si vybere šéfa nového. Dlouho se spekulovalo o tom, kdo by to mohl být, a podle agentury Reuters už je rozhodnuto. Příštím šéfem tajných služeb prý bude bývalý americký velvyslanec v Německu.

Trump už si vybral šéfa tajných služeb: Bude jím prý bývalý velvyslanec v Německu
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA
reklama

Podle informací agentury Reuters už je jasné, kdo povede tajné služby, až Donald Trump složí 20. ledna prezidentský slib a ujme se úřadu. Novým šéfem tajných služeb by měl být někdejší republikánský senátor Dan Coats – velmi konzervativní politik, který mimo jiné sloužil jako velvyslanec USA v Německu. Velvyslancem ve Spolkové republice Německo byl mezi lety 2001 až 2005, v dobách prezidenta George W. Bushe.

Senátor Richard Burr má za to, že Daniel Ray „Dan“ Coats, narozený v roce 1943, je skvělou volbou pro šéfa tajných služeb. Proč? „Vzhledem k tomu, že má Dan zkušenosti lídra, že má vůdčí schopnosti, byl vyslancem a myslím, že čas který strávil ve výboru, ho naučil, co ta role obnáší,“ sdělil Burr agentuře.

Celou zprávu v angličtině naleznete zde

Informaci o tom, kdo se má stát příštím šéfem tajných služeb, prý vynesl jeden z členů Trumpova přípravného týmu.

Volbu Coatse prý vítají i pracovníci tajných služeb. Ačkoli nechtějí vystupovat veřejně, pod podmínkou zachování anonymity prozrazují, že doufají ve zlepšení vztahů mezi prezidentem Trumpem a tajnými službami. Coats by mohl k usmíření přispět. V jeho prospěch údajně mluví i to, že má zkušenosti z Evropy, a tím také realističtější pohled na Rusko. Trump dává najevo, že by s Ruskem rád „normalizoval vztahy“, jenže mnohým republikánům se to příliš nelíbí.

Coats je znám rezervovaným přístupem k homosexuálům a horlivou podporou národních bezpečnostních programů ve stylu práce Národní bezpečnostní agentury (NSA), jejíž činnost rozkryl Edward Snowden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

19:44 Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

Spisovatelka Jenny Nowak se ohlíží za necelými devíti lety prezidentského mandátu Miloše Zemana. A n…