Tsunami Babiš. První čísla z krajů. Bartoš na Ústecku brutálně propadl. Máme exkluzivní data

07.09.2021 13:41 | Analýza

ParlamentníListy.cz mají k dispozici exkluzivní průzkum volebních preferencí ve vybraných krajích České republiky. Agentura Phoenix research se zaměřila na Prahu, Moravskoslezský, Ústecký, Středočeský a Zlínský kraj. Vítězem se stalo hnutí Andreje Babiše ANO, které v měřených oblastech dosahuje průměru zhruba 26 procent. Velké problémy bude mít, jak se ukázalo, předseda Pirátů Ivan Bartoš na Ústecku, kde preference dua Piráti a STAN nedosahují ani 15 procent.

Tsunami Babiš. První čísla z krajů. Bartoš na Ústecku brutálně propadl. Máme exkluzivní data
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Ve všech zmíněných krajích by se do Sněmovny dostalo ANO, koalice STAN a Pirátů, koalice SPOLU či SPD. Úspěšně vychází také nová volební formace Trikolora Svobodní Soukromníci se superlídryní Zuzanou Majerovou Zahradníkovou. Pětiprocentní hranici překročila ve všech sledovaných krajích, v Moravskoslezském se zastavila přesně na pěti procentech.

Anketa

Je generace lidí narozených po roce 1980 připravena plně převzít vládu nad Českem?

3%
95%
hlasovalo: 10314 lidí
Další nové hnutí, tedy Přísaha Roberta Šlachty, by bylo úspěšné v Moravskoslezském, Ústeckém a Zlínském kraji. Ve Středočeském kraji a v hlavním městě by pětiprocentní hranici zatím nepřekročila. Ve třech krajích by byla úspěšná také ČSSD a KSČM ve dvou.

Při pohledu do jednotlivých krajů zjistíme, že v Moravskoslezském kraji je nejúspěšnější hnutí ANO s 32,6 procenty, na druhém místě je s abnormálním odstupem koalice STAN a Pirátů s 12,6 procenty. O třetí a čtvrté místo se dělí koalice SPOLU a hnutí SPD Tomia Okamury, kteří mají 12,5 procenta. Všechny ostatní sledované politické subjekty se drží okolo hranice pěti procent. KSČM má 5,7 procenta, Přísaha získala 5,2 procenta a přesně na hranici pěti procent jsou sociální demokraté a formace Trikolora Svobodní Soukromníci.

Podobná situace je i v Ústeckém kraji, který je zajímavý pro souboj premiéra a opozičníka Ivana Bartoše. I zde by bylo jasným vítězem ANO s 31,9 procenty, na druhém místě je koalice STAN a Pirátů, která získala pouze 14,6 procenta. Na třetím místě se umístila koalice SPOLU, která obdržela 14,2 procenta. Následuje SPD s 11,1 procenty. Do Sněmovny by se také dostala KSČM s 6,2 procenty a Přísaha s 6,1 procenty. Proklouzla by i Trikolora Svobodní Soukromníci, kteří získali 5,1 procenta. Před branou by však zůstali sociální demokraté, kteří získali pouze 3,9 procenta.

 
 
 

Situace se mění v hlavním městě, kde by volby nyní vyhrála koalice STAN a Pirátů, která získala 23,2 procenta, hnutí ANO je na druhém místě s 17,6 procenty, s mírným odstupem je na třetím místě koalice SPOLU s 16,9 procenty. Následuje hnutí SPD, které obdrželo 5,2 procenta a Trikolora Svobodní Soukromníci, kteří mají 5,1 procenta. ČSSD získala 3,9 procenta a Přísaha 3,8 procenta. Nejslabším článkem jsou v Praze komunisté, kteří mají pouze 1,6 procenta.

I ve Středočeském kraji je nejsilnější koalice STAN a Pirátů, která získala 26,9 procenta, na druhém místě se umístilo hnutí ANO s 23,2 procenty. Třetí místo drží opět koalice SPOLU se 17,2 procenta. Čtvrté místo by získala SPD Tomia Okamury, která má 6,1 procenta. Do Sněmovny by se ještě těsně dostala ČSSD a Trikolora Svobodní Soukromníci. Oba subjekty získaly shodně 5,1 procenta. Pěti procent nedosáhla Přísaha, konkrétně má 4,2 procenta a KSČM, která získala pouze 2,1 procenta.

Posledním sledovaným krajem je kraj Zlínský. I zde by se vítězem stalo hnutí ANO, které má 26,5 procenta, na druhé místo se vyšplhala koalice SPOLU s 22,1 procenty. Třetí místo by získali Piráti a STAN, kteří mají 13,1 procenta, v závěsu se drží hnutí SPD, které získalo 12,6 procenta. Páté místo obsadila ČSSD s 6,9 procenty. Trikolora Svobodní Soukromníci mají 6,4 procenta a Přísaha 6,1. Nejslabšího výsledku ve Zlínském kraji dosáhla KSČM s 4,1 procenty.

Výzkum provedla agentura Phoenix research od 11. srpna do 3. září na vzorku 1066 respondentů po celé České republice. Volební účast by byla pod 59 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

6:20 Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

ROZHOVOR S PREMIÉREM Migrace je stále vážné téma, které je nutné řešit. Opozice to popírá, protože n…