Tsunami Babiš. První čísla z krajů. Bartoš na Ústecku brutálně propadl. Máme exkluzivní data

07.09.2021 13:41 | Analýza

ParlamentníListy.cz mají k dispozici exkluzivní průzkum volebních preferencí ve vybraných krajích České republiky. Agentura Phoenix research se zaměřila na Prahu, Moravskoslezský, Ústecký, Středočeský a Zlínský kraj. Vítězem se stalo hnutí Andreje Babiše ANO, které v měřených oblastech dosahuje průměru zhruba 26 procent. Velké problémy bude mít, jak se ukázalo, předseda Pirátů Ivan Bartoš na Ústecku, kde preference dua Piráti a STAN nedosahují ani 15 procent.

Tsunami Babiš. První čísla z krajů. Bartoš na Ústecku brutálně propadl. Máme exkluzivní data
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Ve všech zmíněných krajích by se do Sněmovny dostalo ANO, koalice STAN a Pirátů, koalice SPOLU či SPD. Úspěšně vychází také nová volební formace Trikolora Svobodní Soukromníci se superlídryní Zuzanou Majerovou Zahradníkovou. Pětiprocentní hranici překročila ve všech sledovaných krajích, v Moravskoslezském se zastavila přesně na pěti procentech.

Anketa

Je generace lidí narozených po roce 1980 připravena plně převzít vládu nad Českem?

3%
95%
hlasovalo: 10771 lidí
Další nové hnutí, tedy Přísaha Roberta Šlachty, by bylo úspěšné v Moravskoslezském, Ústeckém a Zlínském kraji. Ve Středočeském kraji a v hlavním městě by pětiprocentní hranici zatím nepřekročila. Ve třech krajích by byla úspěšná také ČSSD a KSČM ve dvou.

Při pohledu do jednotlivých krajů zjistíme, že v Moravskoslezském kraji je nejúspěšnější hnutí ANO s 32,6 procenty, na druhém místě je s abnormálním odstupem koalice STAN a Pirátů s 12,6 procenty. O třetí a čtvrté místo se dělí koalice SPOLU a hnutí SPD Tomia Okamury, kteří mají 12,5 procenta. Všechny ostatní sledované politické subjekty se drží okolo hranice pěti procent. KSČM má 5,7 procenta, Přísaha získala 5,2 procenta a přesně na hranici pěti procent jsou sociální demokraté a formace Trikolora Svobodní Soukromníci.

Podobná situace je i v Ústeckém kraji, který je zajímavý pro souboj premiéra a opozičníka Ivana Bartoše. I zde by bylo jasným vítězem ANO s 31,9 procenty, na druhém místě je koalice STAN a Pirátů, která získala pouze 14,6 procenta. Na třetím místě se umístila koalice SPOLU, která obdržela 14,2 procenta. Následuje SPD s 11,1 procenty. Do Sněmovny by se také dostala KSČM s 6,2 procenty a Přísaha s 6,1 procenty. Proklouzla by i Trikolora Svobodní Soukromníci, kteří získali 5,1 procenta. Před branou by však zůstali sociální demokraté, kteří získali pouze 3,9 procenta.

 
 
 

Situace se mění v hlavním městě, kde by volby nyní vyhrála koalice STAN a Pirátů, která získala 23,2 procenta, hnutí ANO je na druhém místě s 17,6 procenty, s mírným odstupem je na třetím místě koalice SPOLU s 16,9 procenty. Následuje hnutí SPD, které obdrželo 5,2 procenta a Trikolora Svobodní Soukromníci, kteří mají 5,1 procenta. ČSSD získala 3,9 procenta a Přísaha 3,8 procenta. Nejslabším článkem jsou v Praze komunisté, kteří mají pouze 1,6 procenta.

I ve Středočeském kraji je nejsilnější koalice STAN a Pirátů, která získala 26,9 procenta, na druhém místě se umístilo hnutí ANO s 23,2 procenty. Třetí místo drží opět koalice SPOLU se 17,2 procenta. Čtvrté místo by získala SPD Tomia Okamury, která má 6,1 procenta. Do Sněmovny by se ještě těsně dostala ČSSD a Trikolora Svobodní Soukromníci. Oba subjekty získaly shodně 5,1 procenta. Pěti procent nedosáhla Přísaha, konkrétně má 4,2 procenta a KSČM, která získala pouze 2,1 procenta.

Posledním sledovaným krajem je kraj Zlínský. I zde by se vítězem stalo hnutí ANO, které má 26,5 procenta, na druhé místo se vyšplhala koalice SPOLU s 22,1 procenty. Třetí místo by získali Piráti a STAN, kteří mají 13,1 procenta, v závěsu se drží hnutí SPD, které získalo 12,6 procenta. Páté místo obsadila ČSSD s 6,9 procenty. Trikolora Svobodní Soukromníci mají 6,4 procenta a Přísaha 6,1. Nejslabšího výsledku ve Zlínském kraji dosáhla KSČM s 4,1 procenty.

Výzkum provedla agentura Phoenix research od 11. srpna do 3. září na vzorku 1066 respondentů po celé České republice. Volební účast by byla pod 59 procent.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

18:15 Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

Vinit ze smrti zpěvačky skupiny Asonance Hany Horké (†57), která podlehla koronavirové nákaze poté, …