Tunel a krádež. Tak hodnotí firma CPI záměr NKÚ s budovou Sazky

18. 3. 2013 11:43

Společnost CPI upozorňuje na údajné nesrovnalosti v záměru Nejvyššího kontrolního úřadu, který chce koupit budovu Sazky. Skupina CPI chce kvůli tomu podat několik trestních oznámení.

Tunel a krádež. Tak hodnotí firma CPI záměr NKÚ s budovou Sazky
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.
reklama

O co jde? Nejvyšší kontrolní úřad několik let uvažuje o přestěhování svého sídla. Představitelé NKÚ chtějí opustit stávající prostory budovy Tokovo v pražských Holešovicích a chtějí se přestěhovat do budovy Sazky v Praze 9.

„Nicméně po porovnání aktuálních nabídek dává větší ekonomický smysl prodloužit stávající nájemní smlouvy v Tokovu za podmínek, které lze označit za bezkonkurenční. Koupě budovy Sazky, jak je níže uvedeno, vychází jako ekonomicky nevýhodná varianta. Záležet bude na tom, jak se k rozhodnutí NKÚ postaví ministr financí Miroslav Kalousek a vláda a zda přiklepnou kontrolorům na pořízení nemovitosti peníze. Velmi podivné na celé záležitosti je i chování zástupců NKÚ, kteří se nechovají jako standardní nájemce. Logické by bylo, kdyby sdělili své námitky nejdříve majiteli objektu, následně tvrdě vyjednávali o ceně nájemného a na základě tohoto negociačního procesu oznámili své stanovisko, zda budovu opustí, či akceptují nové, pro ně výhodnější podmínky. Představitelé NKÚ si rovněž nikdy nestěžovali na výši nájemného a nekontaktovali majitele budov s žádostí o změnu smluvních podmínek a výše nájemného,“ uvádí společnost CPI.

Snížení nájemného z dob Dohnala

O pronajmutí budovy Tokovo rozhodl v roce 2006 bývalý prezident NKÚ František Dohnal. Až do roku 2011 patřil objekt Tokovo skupině PPF. Poté jej od ní v balíku s dalšími nemovitostmi koupila společnost CPI.

Na základě kontroverzní nájemní smlouvy v letech 2006 až 2012 vyplatil NKÚ 400 milionů korun; ročně platil bezmála 80 milionů (v částce je zahrnuta i splátka za zmíněný fit-out objektu za 150 milionů). Společnost CPI tedy po nabytí objektu do svého vlastnictví i díky změně podmínek na realitním trhu přistoupila ke snížení nákladů. Od února loňského roku vychází roční nájemné v Tokovu na 44 milionů korun.
 
„NKÚ chce nyní koupit budovu současného sídla společnosti Sazka. Cena nové budovy je 710 milionů korun (cena včetně správy budovy a doprovodných nákladů) a vše nasvědčuje tomu, že se připravuje další nevýhodný obchod v režii NKÚ. Pokud porovnáme cenu nově uvažovaného sídla s poslední nabídkou majitele současného sídla NKÚ, zjistíme, že pořízení nové budovy bude o dost dražší než setrvání v současných prostorech,“ tvrdí společnost CPI.

Dvě nové nabídky

Nákup sídla společnosti Sazka bude podle CPI pro stát výhodný jen v případě, že se do něho nastěhuje kromě NKÚ ještě jeden úřad. „Potíž je v tom, že o druhém nájemci zatím nikdo neví a stát netuší, jakou jinou instituci by do tohoto objektu přestěhoval. Je více než logické, že pokud se mají do objektu přestěhovat dvě instituce, mělo by se to vědět na samém začátku, protože parametry nového objektu musí být známy předem,“ říká společnost CPI.
 
V polovině února předložil vlastník současného sídla NKÚ novou nabídku pronájmů pro případ, že by se s NKÚ domluvila na prodloužení nájmu (současná smlouva vyprší koncem září). CPI nabídla dvě varianty prodloužení kontraktu.
 
Krátkodobá varianta počítá s prodloužením nájmu o dalších 12 až 15 měsíců. Roční nájemné je stanoveno na 19,9 milionů korun (nyní platí úřad ročně 44 milionů).
 
Dlouhodobá varianta počítá s prodloužením o pět, respektive sedm let. V případě jejího zvolení dojde k redukci najímaných ploch a počtu parkovacích míst. Roční nájemné vychází na zhruba 23,3 až 25,7 milionu korun. CPI se zavazuje, že veškeré úpravy vnitřních dispozic provede na své náklady. „A pokud kontroloři zůstanou v budově Tokovo dalších sedm let, převede na úřad bezplatně veškeré vybavení kanceláří, jehož původní pořizovací cena dosáhla 150 milionů korun,“ dodává CPI.
 
Již při podání výše zmíněné nabídky ji CPI označila za „bezkonkurenční“. A nyní CPI, tvrdí, že úřad „si pro svou zprávu o řešení dislokace sídla NKÚ upravil a účelově použil jen argumenty, které bezvýhradně podporují nákup objektu Sazky“. „CPI nyní reagovala další nabídkou, kterou již tak bezkonkurenční nabídku vylepšila. Poslední nabídka společnosti CPI počítá s ročním nájmem pro NKÚ v hodnotě 16,696 milionu korun, což činí měsíčně 1 391 333 korun. Tato bezkonkurenční varianta počítá s prodloužením nájmu o dalších dvanáct až sto dvacet měsíců,“ uvádí společnost.

Je to tunel, říká CPI

Představitelé společnosti CPI Group označují záměrem NKÚ koupit budovu Sazky za „tunel“, který byl podle slov generálního ředitele CPI Group Zdeňka Havelky dlouho připravován.

Nejvyšší kontrolní úřad si objednal několik odborných posudků, které měly porovnat nové podmínky pronájmu předložené CPI Group a současně nabídky na koupi několika objektů. Podle CPI Group, v jejímž objektu dnes NKÚ sídlí, však posudky vykazují hned několik zásadních nedostatků či pochybení, které se navíc projevily v údajném zásadním zkreslení závěrů v závěrečné zprávě předložené kontrolním úřadem Kontrolnímu výboru Poslanecké sněmovny. „NKÚ si pro svou zprávu  o řešení dislokace sídla NKÚ vybrala jen to, co bezvýhradně podporuje nákup objektu Sazky,“ tvrdí Havelka.
 
„Kontrolní výbor PSP ČR, který záměr pořízení nemovitosti pro potřeby NKÚ schvaloval, rovněž neměl jakékoliv informace o tom, že by existovala jakákoliv státní instituce, která by o zmiňované kancelářské plochy stála. Nikdo neví, zda budou plochy pro instituci dostačující, zda instituce, které hledají vhodné plochy, mají dostatek volných prostředků pro přestěhování se do objektu sídla společnosti Sazka. Argumentů vyvracejících tvrzení představitelů NKÚ o výhodnosti pronájmů je nepřeberné množství,“ uvádí společnost CPI.

Posudek ČVUT

Samotný posudek odborníků z Českého vysokého učení technického uvádí, že náklady na 10 let spojené s pořízením a provozem budovy, s vybavením či s náklady na stěhování, by vyšly na 710 milionů, pokud by v nájmu byl jen NKÚ. ČVUT rovněž uvádí, že přestěhování NKÚ do budovy Sazka by vyžadovalo rovněž technické úpravy ve výši 98 milionů, což je dle samotného posudku pouze hrubý odhad. Když se do centrály Sazky nastěhuje ještě jedna instituce, budou prý náklady pro NKÚ zhruba poloviční, tedy okolo 357 milionů.

„To je samo o sobě zavádějící. Jednak není známa další instituce a jednak by za ní nájemné opětovně platil stát, který platí i nájemné za NKÚ. V důsledku tedy nedojde k úspoře - ale stát vynaloží zbytečně oněch 710 milionů,“ upozorňuje společnost CPI.
 
Argumentace úspor ze strany NKÚ je podle společnosti CPI nesmyslná: „Na financování stěhování se vždy bude podílet stát, který bude muset tak jako tak vynaložit finanční prostředky na pořízení celé budovy. Je přeci více než zřejmé, že si nelze pořídit pouze polovinu budovy a chtít například technicky upravovat pouze jednu její část. Lze snad upravit pouze polovinu systému vytápění či odizolovat pouze polovinu budovy?“

Krádež za bílého dne?

Velmi pochybné je podle tvrzení společnosti CPI také ocenění samotného objektu Sazky pro účely nákupu, které v dalším znaleckém posudku pro NKÚ předložila společnost YBN CONSULT, s. r. o.

„Ta pro ocenění objektu Sazky, starého 20 let, s vysokými energetickými nároky a v lokalitě bez přístupu metra, použila koeficient, využívaný pro nejmodernější ´zelené´ budovy, v nejlepších lokalitách. Pracujeme v oboru realit již dvacet let a mohu takto stanovenou míru kapitalizace budovy označit za absolutně nesmyslnou. Tento yeald (kapitalizace) se používá pro špičkové budovy ve vynikající lokalitě, a tou jednoznačně budova Sazky není,“ dodává Zdeněk Havelka z CPI Group.
 
Skupina CPI chce podat několik trestních oznámení. „Myslím, že se tu připravuje obrovský tunel a krádež za bílého dne. Místo, aby NKÚ využil komplikované situace pronajímatelů na trhu, vyjednal a zatlačil na lepší podmínky, chce vybrat nejméně vhodné a nejméně ekonomické řešení,“ uvedl generální ředitele CPI Zdeněk Havelka.

„Kromě možného porušení zákona o zadávání veřejných zakázek máme důvodné podezření, že dochází k nehospodárnému využívání státního majetku,“ dodal Havelka s tím, že prý posudek objednaný od ČVUT úřad záměrně zkresluje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…