Turecký premiér Erdogan vyhrál volby a stane se prezidentem

10.08.2014 21:14

Tureckým prezidentem se stane dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan, který zvítězil v dnešním prvním kole voleb. Oznámil to turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Šedesátiletý Erdogan, který vládne zemi více než 11 let, bude prvním tureckým prezidentem zvoleným v přímé volbě. V reakci na své vítězství prohlásil, že národ dal najevo svou vůli. Více hodlá říci až po sečtení všech hlasů.

Turecký premiér Erdogan vyhrál volby a stane se prezidentem
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Podle neoficiálních výsledků oznámených Erdoganovou vládnoucí Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) získal její lídr 52 procent hlasů. Triumfoval tak už v prvním kole. „Předseda AKP a premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan se stal prvním lidmi zvoleným prezidentem," napsal Bozdag na svém twitterovém účtu. Volební komise oficiální výsledky oznámí až v pondělí.

Opozice nenašla dostatečně charizmatického kandidáta

Erdogan si i podle průběžného sčítání udržoval velký náskok před kandidátem opozice Ekmeleddinem Ihsanogluem, který obdržel okolo 35 procent hlasů.

Favorizovanému premiérovi dávaly průzkumy šanci získat až 60 procent hlasů. Nejvýraznější turecký politik za dlouhá desetiletí v poslední době čelil kvůli autoritářskému způsobu uplatňování moci a islamizaci země řadě protestů.

Erdogan dnes po odevzdání hlasu v asijské části Istanbulu zdůraznil, že lidé činí důležité rozhodnutí „pro tureckou demokracii a pro budoucnost země".

Opozice nenašla dostatečně charizmatického kandidáta, který by se premiérovi postavil. Sedmdesátiletý Ihsanoglu, někdejší generální tajemník Organizace islámské spolupráce a mezinárodně uznávaný znalec islámské kultury, podle průzkumů neměl šanci Erdogana ohrozit. Opozice se zároveň obávala možných volebních manipulací, které mohly premiérův triumf usnadnit.

Chystá se oficiální stížnost

Šéfka skupiny pozorovatelů OBSE Aasa Lindestam řekla, že hlasování ve volebních místnostech, které kontrolovala, proběhlo hladce. Agentura Dogan uvedla, že v provincii Sanliurfa na jihovýchodě země byl zatčen muž, který chtěl odevzdat hned několik hlasů pro Erdogana. Na policejní stanici pak údajně propukly potyčky mezi zástupci vládní strany a opozice.

Ihsanoglu vyzval k jednotě a také tvrdil, že už bylo hlášeno několik nesrovnalostí z volebního procesu. Někteří lidé prý fotografovali své už označené hlasovací lístky mobilními telefony. Je prý možné, že pak tyto fotografie budou prokazovat přízeň vůči určitým politickým stranám. Ihsanoglu uvedl, že proto bude vznesena oficiální stížnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…